Cesta na Velehrad byla provázena deštěm. Poutníkům to ale nevadilo

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
velehrad poutnici
Zdroj: Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia

Při kázání na Národní pouti ve Velehradě na Slovácku si lidé připomněli nejen válečnou bitvu na Ukrajině. Vatikánský kardinál Michael Czerny zmínil také další podstatné věci.

Michael Czerny patří mezi blízké pracovníky papeže Františka a byl to právě on, kdo kázal na Národní pouti. Připomněl nejen válku na Ukrajině, ale také potřebu větší srozumitelnosti písma a liturgie. Podle něj je naše společnost uzavřená, tudíž totalitní.

Letos poutníky překvapil déšť, po letech veder a žízně

„Uzavřená společnost, společnost bez otevřenosti vůči Bohu a vůči druhým je totalitní. Totalitní uzavřená společnost ničí svobodu a různost a také schopnost komunikace,“ řekl kardinál, jehož slova citují Novinky.

„A nakonec vede k chaosu, ke zmatení jazyků. Ve slovanském světě, v němž kdysi působili Cyril a Metoděj, byla v 20. století budována jedna z takových babylonských věží, sovětské impérium nesvobody, lži a násilí.“ Odsoudil také válku na Ukrajině.

„Snaha zvrátit běh dějin a obnovit staré impérium vede dnes ke zločinné válce, nejen proti svobodné Ukrajině, nýbrž proti celému civilizovanému světu. Dějiny nás však učí, že všechny babylonské věže pýchy, lži a násilí, všechny uzavřené společnosti, jsou odsouzeny k pádu.“

Na poutní místo na Velehrad dorazilo na třicet tisíc návštěvníků z celé republiky. Pouť trvala dva dny a po mnoha letech ji doprovázel déšť. První kapky přitom spadly zrovna ve chvíli, kdy se na pódium blížil průvod biskupů a kněží, uvedl iDNES.

Czerny na Velehradě poprvé

„Nevadí nám to, jsme vybavení pláštěnkou i deštníkem. Zažili jsme tady řadu let v tropických vedrech, kdy jsme se potili, člověk měl žízeň a nemohl se před horkem schovat. Vlastně je zatažená obloha mnohem příjemnější,“ řekl jeden z brněnských poutníků.

Národní pouť připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Tento státní svátky patří mezi významné a díky tomu se na pouť přijeli podívat lidé z širokého okolí.

Michael Czerny tu byl hlavním celebrantem. „Přináším vám modlitby, pozdravy a lásku od papeže Františka. Tatínek říkával, že navenek působím klidně, ale uvnitř jsem naměkko. Tak to teď cítím,“ řekl při bohoslužbě. Na Velehrad zavítal poprvé v životě a atmosféru si pochvaloval.

Zdroj: Novinky, iDNES, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články