Chřipková epidemie ustupuje. Lidé ale zapomínají na základní hygienické návyky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Chripka
Zdroj: Shutterstock

Minulý rok v prosinci média varovala před přibývajícími případy nemocných osob s chřipkou. Nemocnice se plnily především malými dětmi a kvůli nedostatku léků byly respirační obtíže u mnohých velkým problémem. V současné době chřipka napříč všemi věkovými kategoriemi ustupuje. Odborníci ale varují, aby lidé problémy nepodceňovali.

Minulý týden se nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky snížila zhruba o 3 %, píše Státní zdravotní ústav. V samostatné chřipkové kategorii pak nemocnost klesla dokonce o 16 %.

Pokles je vnímám téměř u všech věkových skupin. Výskyt chřipky se zvýšil pouze u seniorů. „Vidíme pokles nemocnosti především u dospělých a dětí ve věku 6–14 let. Naopak u seniorů v kategorii 65+ se nemocnost oproti minulému týdnu mírně zvýšila o 2 %,“ říká MUDr. Kateřina Fabiánová Ph.D., zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí.

Epidemiologové očekávají pokles počtu chřipkových onemocnění i v následujících týdnech. Zároveň ale varují, že je třeba nezapomínat na prevenci a případě obtíží chřipku nepodceňovat.

Zapomínají na hygienu

Mnoho lidí často zapomíná na základní hygienické návyky. I díky tomu má pak chřipka možnost se šířit z člověka na člověka. V rozhovoru pro ČT24 na to upozornila právě Fabiánová.

„V minulých letech jsme viděli řadu dvoufázových onemocnění. To znamená, že se respirační obtíže mohou vrátit,“ řekla. Podotýká také, že i nemocní lidé mají tendenci chodit mezi lidi. Nepoužívají roušky, často zapomínají ale i na základní věci, jako je například mytí rukou.

Tichý zabiják

V minulých letech se mnohokrát prokázalo, že chřipka není jen nemoc, kterou člověk během pár dní vyleží. Jak uvádí například článek Blesku z roku 2019, v souvislosti s onemocněním zemře zhruba 1500 lidí ročně.

Chřipku by neměli podceňovat především starší lidé, děti a lidé s oslabenou imunitou. Podle kardiologa Richarda Češky ale platí upozornění pro všechny věkové kategorie. Jak uvedl v rozhovoru pro Lidovky, děti a staří lidé obvykle na hygienu dbají.

Na mytí rukou školáci nezapomínají a důchodci se zase nestydí vyjít v případě problémů do společnosti s rouškou, i když není povinná. Naopak ale lidé ve věku od 20 do 40 let základní hygienické návyky často nedodržují.

Zdroj: Státní zdravotní ústav, Blesk, Lidovky, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články