Chtějí mír, ale nechovají se tak. Dohru sobotní demonstrace kritizují účastníci, politici i lidé na sítích

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Demonstrace
Zdroj: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

I přes nepříznivé počasí dorazily v sobotu odpoledne na Václavské náměstí tisíce lidí, aby opět demonstrovaly proti vládě. Akce s názvem Česko proti bídě začala ve 14.00 a trvala tři hodiny. Po jejím skončení se část lidí přesunula před budovu Národního muzea, kde skupina požadovala stržení ukrajinské vlajky.

Organizátor demonstrace Jindřich Rajchl uvedl, že pokud vláda nepřijme požadavky jeho strany nebo neodstoupí, bude 16. dubna následovat další akce. Ta by podle jeho slov mohla přejít i v blokádu státních budov, uvádí ČTK.

18 lidí v poutech

Po skončení demonstrace někteří z lidí pokračovali před budovu Národního muzea. Několik osob se pokusilo proniknout dovnitř, požadovaly, aby byla sundána ukrajinská vlajka. Za přehnanou podporu Ukrajiny na úkor ČR je totiž vláda dlouhodobě kritizována, a to dokonce i některými politiky.

„Situace se po ukončení shromáždění vyhrotila před Národním muzeem, kde jsme opakovaně vyzývali demonstranty, aby upustili od svého záměru násilně vtrhnout do muzea. Na místě jsme omezili 18 osob pro neuposlechnutí výzvy. Dva kolegové byli při zákroku zraněni a převezeni do nemocnice,“ řekla Novinkám mluvčí policie Violeta Siřišťová.

Celkem 18 osob skončilo v poutech. Ti jsou podle iDNES podezřelí z přestupku neuposlechnutí policejní výzvy. Jeden z účastníků protivládního protestu byl zadržen pro podezření z trestného činu schvalování genocidy.

Nepřijatelné vyústění

K demonstraci i situaci po ní se na sociálních sítích vyjádřil ministr vnitra Vít Rakušan.

„Rozumím strachu lidí z chudoby a války a chápu ho. Násilný útok na budovu Národního muzea a snaha strhnout ukrajinskou vlajku jako vyústění demonstrace, na níž je požadován mír a vyjednávání, jsou ale nepřijatelné. A je to jen jedna z absurdit dnešní akce pana Rajchla,“ napsal na twitteru.

Jeho slova podpořila na facebooku i paní Jana Filipová. Ta v nedávné době řešila spor s Andrejem Babišem, který se jí musel omluvit za výrok o zaplacených demonstrantech. Během sobotní akce se prý objevila ve skupině, které hrozilo nebezpečí, policii proto za zásah poděkovala.

„Těžkooděnci od policie nás opravdu odvedli včas do bezpečí, kde nás i po skončení demonstrace hlídali, aby se tam za námi nemohl dostat nikdo z těch, kteří se dle sdělení velitele zásahu na nás chystali,“ uvedla.

„Tohle že jsou ti, co chtějí mír? Nechovají se tak,“ souhlasí s ní pod příspěvkem uživatelka Martina. „Smutné, že se ti lidé budou ještě chvástat svým hrdinstvím. Ti, co křičí, že chtějí mír, se chovají agresivně? Divné,“ dodává paní Alena.

Premiér Petr Fiala podle České televize nevidí důvod situaci nějak výrazně komentovat. Podle mluvčího vlády Václava Smolky je přesvědčen, že projevy, vystupujících i vznášené požadavky hovoří samy za sebe. „Proti bídě se chodí do práce, ne na demonstrace. Až to většina lidí pochopí, bude klid,“ myslí si v komentářích na iDNES pan Martin.

Zdroj: ČTK, Přehledně24, Novinky, Twitter, Facebook, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články