Denisa Rohanová. Nejméně známá osobnost z kandidátů na prezidenta čelí exekuci

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Denisa Rohanova
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Kandidátka na prezidentku Denisa Rohanová definovala tři hesla, proč by chtěla být prezidentkou České republiky. Jsou jimi soudržnost, stabilita, bezpečí, důkaz místo slibů a Česko jako rodina. Říká, že je běžnou občankou, která žije stejný život jako občané země, a proto se cítí být dobrou kandidátkou.

Denisa Rohanová patří prozatím mezi méně výrazné kandidáty. Dle svých webových stránek chce zemi spojovat, a ne rozdělovat. „Prezidentský úřad, který stojí za právy Čechů a Moravanů, tedy nás všech,“ stojí na její hlavní stránce.

Zpochybňované podpisy

O post prezidentky se bude ucházet díky podpisu 20 poslanců, kteří však již nemají svůj mandát. Kvůli tomu se musela k volbám přihlásit ještě dříve, než byly vyhlášeny. Důvod tohoto kroku vysvětlila v pořadu Interview ČT24.

„Protože zákon mi to umožňuje. A naopak podmínkou toho zákona je, že musíte podat podpisy poslanců v jejich funkčním období. Pokud byste tak neučinili, pak by nebyly platné,“ sdělila.

Tyto podpisy byly i přesto zpochybňovány, ale Rohanová byla v tomto ohledu v klidu, protože měla dle svých slov vše zkonzultováno s právníky.

Navíc dodala, že termín podání koresponduje s obdobím, kdy byl zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana velmi špatný a ona věděla, že v případě předčasných voleb by bylo málo času na sběr podpisů.

Dle politologa z Masarykovy univerzity Michala Pinka by tento případ měl upozornit na chybu v zákoně a mělo by dojít k nápravě. Souhlasí s ním i ústavní právník z Univerzity Karlovy Jan Wintr.

„Účelem je, aby kandidovali jen ti, kteří ověří minimální práh podpory. Tím, že přinesou padesát tisíc podpisů nebo je podpoří poslanci a senátoři, kteří mandát drží zhruba v době, kdy jsou volby,“ řekl Wintr pro Českou televizi.

Kandidátka s exekucí

Denisa Rohanová je prezidentkou České asociace povinných. V Interview ČT24 dále uvedla, že sice měla v úmyslu sbírat i podpisy občanů, ale když se zhoršila finanční situace Čechů a na organizaci se začali obracet lidé o pomoc, dala přednost lidem.

Asociace pomáhá dlužníkům. Sama Rohanová přitom čelí dle serveru iRozhlas milionové exekuci.

„Šlo o penále za neuhrazené zdravotní pojištění, a to včetně nákladů na exekuci, ve výši 25 746 korun. Vzniklo druhotnou platební neschopností podnikajícího, dnes již bývalého manžela po krachu jeho dvou významných klientů ve stavebnictví,“ vysvětlila původ exekuce pro server e15.

Z toho důvodu zatím ani nemohla začít kampaň, protože si exekutoři nebyli jistí, zda je její transparentní účet v souladu s exekucí.

Nyní je však prý situace již vyjasněná, a tedy může začít svou kampaň. Kvůli exekuci v ní nebude využívat žádné své finanční prostředky, protože všechny své finance využívá na umoření dluhu.

K některým tématům se nevyjadřuje

V rozhovorech se Rohanová snaží neodpovídat na dotazy ohedně témat, na která je dle ní potřeba názor odborníků. Na svých facebookých stránkách pak, nejspíše po konzultaci s odborníky, již svá vyjádření k ožehavým tématům vydává.

Uživatelé dané sítě jí však u všech jejích příspěvků připomínají právě zmíněnou exekuci s tím, že není vhodnou kandidátkou voleb. Rohanovou však tyto komentáře nechávají chladnou a převážně se k nim nevyjadřuje.

Rohanová má politické zkušenosti z ČSSD, kde chvíli působila. Dále se v roce 2014 rozhodla kandidovat do zastupitelstva v Kralupech nad Vltavou jako nestraník za Úsvit přímé demokracie, ale neuspěla. Jejím dalším pokusem dostat se do politiky byla kandidátka hnutí Referendum o Evropské unii v roce 2017.

Zdroj: Česká televize, 1prezidentka, iRozhlas, Facebook, e15

Autor: Soňa Jiroutová



Související články