Drogová revoluce? Piráti chtějí zlegalizovat konopí. Mají pro to několik důvodů

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
ivan bartos
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

I když tento návrh Sněmovna v červnu smetla ze stolu, poslanci budou znovu hlasovat o dostupnosti léčebného konopí. Piráti by chtěli konopí zlegalizovat,

Mohlo by se dokonce začít předepisovat na elektronický recept. A bude se mluvit také o množství látky THC v technickém konopí. Z toho ale „hulení“ nevzniká, takže se lidé nemusí obávat jeho účinků nejen na mladé lidi.

Šéf Pirátů to nebere jako propagaci drog

Dle předsedy Pirátů nejde o žádnou drogovou revoluci. „Konopí by se mělo rozhodně zlegalizovat. Zejména z důvodu opuštění černého trhu a z ekonomického důvodu, jak to udělalo mnoho států ve světě,“ svěřil se Ivan Bartoš pro CNN Prima NEWS. Stejný názor vyjádřil také předseda STAN Vít Rakušan.

„Myslím si to samé. Není to rozhodně žádná propagace drog. Naopak.“ Česká republika by z prodeje konopí měla profitovat, protože by samozřejmě bylo zdaněné. Piráti takový návrh předvedli už jednou, ale změna neprošla Sněmovnou.

Poslanec Tomáš Vymazal, vystupující za Piráty, v červnu také prosazoval vlastní pěstování byliny a možnost si zpracovat pro vlastní potřebu až tři rostliny. Tento návrh se nedostal ani k hlasování, ale je pravděpodobné, že se Piráti znovu pokusí navrhnout legalizaci konopí.

Konopí i přesto, že by nebylo legální, by mohlo být pro člověka dostupnější a také levnější. Lékaři by mohli konopí předepisovat jako klasické léky na elektronický recept. Tato předloha skončila v Senátu, kde ale nakonec zůstala.

Kolik musí mít technické konopí látky THC?

Sněmovna schválila, že v technickém konopí může být obsah látky THC až do jednoho procenta, což se nelíbilo senátorům. THC je v konopí hlavní psychoaktivní složkou, a senátoři se vyjádřili tak, aby se pak na technické konopí nekoukalo jako na návykovou látku.

Alena Dernerová z klubu Starostů nakonec prosadila návrh, který určuje maximální hranici THC v technickém konopí na 0,3 %. Jednoprocentní hranice by ale měla být v pořádku. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by legalizace konopí vnesla nepořádek do jeho obchodu na evropském trhu.

„Když pěstujete konopí, legálně si ho koupíte a máte certifikát. Je to o přírodě. Když bude dramatický červenec, kdy se mění velké deště se sluncem, koncentrace THC v rostlině se zvýší. Nestane se z toho nic na hulení,“ řekl pro televizní stanici poslanec Zdeněk Holomčík. Technické konopí je vhodné při výrobě krémů, mastí, ale také se používá na papír nebo textil.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Raina TomanováSouvisející články