Jiří Bartoška ukončil letošní ročník filmového festivalu v Karlových Varech. Ceny 56. ročníku jsou rozdány

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
ceny_kviff
Zdroj: Profimedia

Letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se konečně po covidových letech vrátil ke své běžné formě. Devět červencových dní si lidé užívali veselí filmového festivalu, filmové lahůdky a další doprovodné akce, které neodmyslitelně k tomuto svátku filmu patří.

Jako každý rok festival rozdával ceny v podobě Křišťálového glóbu z karlovarské sklárny Moser. V několika soutěžních kategoriích bodovaly české i zahraniční snímky.

Hlavní cenu MFF Karlovy Vary získalo kanadsko-íránské sociální drama Nadějné léto režisérky Sadaf Foroughi. Snímek popisuje spojenectví dvou mužů bojujících s nepřízní okolí a silou autorit. „Žijeme ve světě plném násilí a diskriminace. Doufám, že naše příběhy přinášejí mír a klid,“ řekla k vítězství režisérka snímku.

Další oceněné filmy

Film Musíte se přijet podívat španělského režiséra Jonáse Trueby byl také zařazen do Hlavní soutěže. Vítězství mu sice uniklo, ale snímek o existenciálních tématech byl oceněn Zvláštní cenou poroty.

Velký úspěch zaznamenal i snímek z česko-slovensko-polské koprodukce Slovo režisérky Beaty Parkanové. Ta si odnesla Cenu za režii a oceněn byl i český herec Martin Finger za hlavní roli v tomto snímku.

Za nejlepší ženský herecký výkon porota ocenila hned dvě herečky. Mariam Khundadze a Taki Mumladze z gruzínského snímku Vlastní pokoj režiséra Ioseba Bliadzeho.

Cena od Bartošky

Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary letos obdržel Bolek Polívka. Mnoho lidí toto ocenění napadá, protože Polívka je dlouholetým kamarádem ředitele festivalu Jiřího Bartošky. Ten ovšem situaci okomentoval: „Bolku, kdyby tomu tak bylo, dal bych ti glóbus už před lety,“ ukončil kolující fámy.

„Tato krásná cena je také důkazem, že člověk už jde do věku. Utěšuji se myšlenkou Goetha: krásný mladík je hříčka přírody, krásný stařec je umělecké dílo. Ještě dodám, že jsem dojat a velice šťasten,“ poděkoval za cenu Polívka.

Tutéž cenu obdržel ještě charismatický americký herec a producent Benicio del Toro. „Je zvláštní dívat se, co všechno jsem natočil. Nevím, jak jsem se tam vlastně dostal – možná to bylo štěstí, možná talent, možná vytrvalost. Ale moje práce je vedlejším produktem důvěry mnoha lidí i ve chvílích, kdy jsem v sebe nevěřil ani já sám,“ děkoval držitel Oscara Del Toro.

Osobně na letošním festivalu uvedl filmy Obvyklí podezřelí a Traffic – nadvláda gangů, ve kterých si sám zahrál.

Za celoživotní přínos filmu

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převzal australský herec a držitel Oscara Geoffrey Rush. Ve své děkovné řeči zmínil několik českých osobností, například Miloše Formana, Václava Havla i oceněného Bolka Polívku: „V roce 1977 jsem viděl Bolka Polívku a Borise Hybnera – a to představení bylo naprosto úžasné. Bolku, byl jste mou mužskou múzou. Vzhlížel jsem k vám, chtěl jsem být jako vy,“ vzdal Rush poctu českému umělci.

Na závěr festivalu bylo zveřejněno datum konání 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který začíná již 30. června 2023.

Pokud jste se nestihli na festival vypravit, nebo jste nestihli zhlédnout soutěžní snímek, dnes začínají Šary Vary 2022, oficiální ozvěny 56. ročníku KVIFF. Do 17. července tak budou vybraná artová kina v Praze a v Brně uvádět některé filmy z filmového festivalu.

Zdroj: KVIFF, Aktuálně, iDNES, Novinky, Twitter

Autor: Veronika HolcováSouvisející články