Kdo na Gotta donášel StB? Zpěvák se to dozvěděl před smrtí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
karel gott
Zdroj: Profimedia.cz

Podle informací webu Blesk.cz měla na Karla Gotta (†80) spadeno tehdejší StB. Jenže kdo jim dával informace z první ruky o jeho tehdejším životě, se zpěvák dozvěděl až takřka před smrtí. O koho se jedná, píše ve své knize.

Za touto nečekanou a bolestivou zradou stál, jak se píše v knize, manžel Yvetty Simonové (92). „František Spurný stál u zrodu Karlova úspěchu v Las Vegas, po zpěvákově návratu z Ameriky se stal bývalý ředitel paláce Lucerna jeho manažerem,“ píše Blesk.cz.

„Byl velmi schopný, jak se říká, gentleman ze staré školy, mluvil výborně německy, proto mě doprovázel do německých televizních studií,“ pochvaluje si zpěvák v autobiografické knize Karel Gott: Má cesta za štěstím. Ta vyjde v den jeho nedožitých 82. narozenin, tedy 14. července.

Jejich spolupráce trvala necelé tři roky, kdy Spurný kvůli nedovolenému podnikání v roce 1970 skončil za mřížemi. Cesty se jim protnuly až po letech, kdy se potkali v nemocnici na Vinohradech. „Rozhodl jsem se, že ho překvapím, a navštívil jsem ho, dlouze jsme si povídali,“ vzpomíná Karel na poslední setkání s Františkem, který pak kvůli cukrovce přišel o obě nohy.

Když věděl, kdo ho udal, hledal možné důvody

Když se Gott následně dozvěděl, že jeho manažer a kamarád byl ten, kdo na něho donášel, nemohl věřit vlastním uším. „Vymýšlel si všelijaké nehezké a zcela nepravdivé báchorky. Vzpomínky na Františka mi to zcela zakalilo,“ přiznává podle Blesku Karel, který se snažil pochopit jeho pohnutky.

V knize všechno vysvětluje tak, jak tomu sám porozuměl. „A zřejmě v naději, že mu jeho firmu, pobočku švýcarské agentury na Národní třídě, nezavřou, byl ochoten či přinucen donášet. Rád bych věřil, že tak činil nerad,“ uzavírá zpěvák v memoárech.

„To je nesmysl! Vždyť ho vzal Karel do Ameriky, proč by na něj donášel? Jezdil po celém světě, po Německu,“ řekla v úterý Blesku Yvetta Simonová, která v té době už byla se Spurným rozvedená, přesto ho brání.

Podle zpěvačky to její bývalý manžel neměl v žádném případě zapotřebí. „Já už to slyšela, ale vždycky si říkám: Co by asi tak donášel? Že Karel natočil novou desku nebo že si koupil nové boty?“ dodala rozčílená zpěvačka.

Když se v roce 1967 vrátil z úspěšného turné v Las Vegas s Ladislavem Štaidlem (†75), dostal předvolání od policie. „Tížila mě obava, že snad někdo z kolegů práskl, jak mě v USA lanařili, abych se už nevracel,“ popisuje zpěvák.

„Vyptávali se, jestli se ti dva uprchlíci nějak projevovali, zdali jsme na nich nepozorovali něco podezřelého. Plácali jsme, co nám přišlo na jazyk. Neřekl jsem ani to, že nám Tonda svůj plán dopředu oznámil,“ vzpomíná Gott.

Gottovi šlo i o život

„Na jaře 1982 se Karel bál o svůj život, když mu anonymové říkající si Charta 82 vyhrožovali smrtí, pokud jim nedá tři miliony korun. Zpěvák se obrátil na policii a rozjela se rozsáhlá akce připomínající scény z kriminálního filmu,“ informuje o tehdejší situaci Blesk.cz.

„Seděl jsem v autě a měl jsem opravdu nahnáno. Bál jsem se. O život svůj, Tomáše v kufru i mého táty. Věděl jsem sice, že pro případ nouze mají policisté připravený vrtulník, ale bůhvíkde,“ vzpomíná na zrovna ne moc příjemné chvíle.

Celá akce byla ve složkách StB vedena pod názvem Slavík. „Když jsem s odstupem času o všem dokola stále uvažoval, začal jsem – bez důkazů – podezírat Státní bezpečnost, že kauzu sama zorganizovala. Zřejmě, aby mě vyděsila a vzápětí mi mohla demonstrovat, jak se o mě dokáže postarat, ochránit mě,“ uvažoval Karel o akci.

Autor: Ivan Glaser



Související články