KOMENTÁŘ: Psychologa v ČR jen tak neseženete. Bude vás to stát nejen nervy, ale dost možná také pořádný balík peněz

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
psycholog
Zdroj: Shutterstock

Sehnat v České republice psychologa je prakticky nemožné. Většina z nich vás rovnou po telefonu odmítne, jiní vás zařadí na pořadník, kde je před vámi ale dalších 30 osob. A taková situace sužuje naši zemi už několik let. Z osobních zkušeností mohu říci, že mám kolem sebe několik přátel, kteří pomoc marně hledají.

Tento text je komentářem autora.

Podle prezidentky České psychologické komory Ireny Wagnerové jde o nejhorší situaci od konce druhé světové války, píše CNN Prima NEWS. Pokud jste v situaci, kdy si potřebujete najít psychologa, je to vlastně jen další důvod, proč ho budete brzy potřebovat.

Shánění těchto lékařů vám totiž na psychické pohodě rozhodně nepřidá a budete ve stresu z toho, že vás jeden za druhým odmítají. Wagnerová radí obrátit se na doktory, kteří pracují jako OSVČ, u těch je ale problém, že si za jedno sezení účtují vysoké poplatky. A ani to vaši psychiku moc nepovzbudí.

Nedostatek lékařů

Průzkum společnosti Česko v datech z roku 2019 říká, že psychické poruchy trápí 15,1 % populace. Další 4 % pak trpí depresivními poruchami a stejný počet lidí úzkostmi. Lékařů na pojišťovnu, kteří mohou s těmito problémy lidem pomoci, je ale nedostatek.

Než jsem já osobně sehnala odbornou pomoc, trvalo to měsíce. Obepsala jsem několik klinik, dostala několik zamítnutí, přišel pocit bezmoci, nakonec se stavy tak zhoršily, že jsem se obrátila na bohnickou krizovou linku. Jen díky tomu se mi podařilo sehnat pomoc.

To bylo před třemi lety. A po sdílení těchto rad s přáteli, kteří se také marně snaží sehnat pomoc, jsem nyní dospěla k závěru, že už ani tato cesta v současné době nepomáhá. Lidí s psychickými problémy ale přibývá a podle Wagnerové za to mohou události posledních let.

„V současné době čelíme zcela extrémní zátěži, které jsme my ani naši předkové nečelili od konce druhé světové války,“ říká odbornice. Podle ní jde především o koronavirus a následnou válku na Ukrajině, s problémy se ale lidé potýkali už dříve.

„Česko v počtu sebevražd patří spíše k evropskému průměru. Na 100 000 obyvatel v tuzemsku připadá 11,2 sebevražd, přičemž průměr evropských zemí činí 11,4, uvádí například průzkum z roku 2019.

Poraďte se s pojišťovnou nebo se spolehněte na soukromé doktory

Pokud nemůžete psychologa sehnat vlastní pomocí, doporučují odborníci obrátit se na zdravotní pojišťovny. Ty mají totiž podle Nařízení vlády č. 307/2012 Sb. zákonnou povinnost zajistit svým pojištěncům dostupnost zdravotních služeb.

Mnohdy ale ani ony nedovedou pomoci, protože je lékařů jednoduše málo. Další doporučení potom zní zajít k soukromému lékaři. To je ovšem rada k nezaplacení, a to obvykle doslova. Za jedno hodinové sezení si tito doktoři mnohdy účtují i 1000 korun.

Pokud tak máte psychické problémy a nemůžete si dovolit utrácet takové peníze, zbývá vám jediné: Najít si psychologa, který vás zapíše do pořadníku a doufat, že se na vás dostane řada dříve než za pár let.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Pro ženy, Česko v datech, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články