Legislativní zmetek a facka vládní koalici. K odmítnutí pandemického zákona se vyjadřují politici

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
senat jednani
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Po celodenní diskuzi nakonec senátoři neschválili novelu k pandemickému zákonu. Zákon nakonec neprošel o jediný hlas, a to i přes velmi hlasité hájení ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Podle celé řady politiků je vidět, že celý návrh byl paskvil, ostrými slovy se vyjádřila velká část z nich.

Podle některých senátorů je část předlohy doslova v rozporu s Ústavou. Sněmovna má ale možnost rozhodnutí Senátu ještě přehlasovat. Podpis novely v dosavadním znění už přislíbil i sám prezident Miloš Zeman. Situace tak ještě rozhodně není u konce.

Ke čtvrtečnímu zamítnutí pandemické novely se na svých sociálních sítích vyjádřili i expremiér Andrej Babiš a lídr hnutí SPD Tomio Okamura. Podle jejich slov byla norma pouze paskvil. Jejich slova údajně bere současný premiér Petr Fiala jako zpětnou vazbu a přizpůsobí tomu i další postup.

Prohra vládní koalice

Babiš se k zamítnutí novely vyjádřil velmi tvrdě. Považuje ho doslova za prohru vládní koalice. „Je to velká prohra vládní koalice, vlastní gól,“ napsal podle idnes.cz. „Ten zákon je paskvil. Jsem zvědavý, jestli teď bude chtít vláda bojovat dál, nebo to prostě vzdá a otevřeně přizná, že je to další věc, kterou nezvládla,“ dodal.

Vládní koalici nejen podle jeho slov zradili vlastní senátoři, což je nepřípustné. V horní komoře parlamentu mají koaliční strany totiž pohodlnou většinu.

„Historicky poprvé nepodpořila většina senátorů ze stran současné vládní koalice a jejích podporovatelů zákon, který považuje vláda za jeden z klíčových pro svoji činnost v nejbližších týdnech. Odpůrci zákona se našli ve všech klubech i mezi nezařazenými senátory, pro zamítnutí hlasovali i senátoři, kteří jinak v minulosti osvědčili svoji loajalitu ke svému stranickému vedení,“ všímá si politolog a historik Vladimír Srb z Vysoké školy politických a společenských vědv Kutné Hoře, kterého redakce Přehledně24.cz poprosila o komentář k situaci.

K té se na svém twitteru vyjádřila i bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Ta sice má za sebou nedávný skandál s fotografiemi za miliony, i tak si ale neváhala přisadit.

„Facka vládní koalici a vítězství zdravého úsudku nad politikou. Senát potvrdil roli pojistky zákonnosti a dal najevo, že horkou jehlou ušitý pandemický zákon, paskvil z dílny vlády Petra Fialy, Česká republika nepotřebuje. Respekt!,“ napsala na sociální síti.

Byl to jenom zmetek

Ani Tomio Okamura po výsledcích hlasování nezahálel a vyjádřil se o celé situaci na mnoha frontách. Právě on stojí za výrok, že novela pandemického zákona, nebo dokonce celý pandemický zákon, byl pouze zmetek, který je třeba zrušit. Proto jeho Hnutí SPD, které v Senátu zastoupení nemá, zdržovalo jednání o celé věci déle než 35 hodin.

„Hlasování vládních senátorů, kteří mají v Senátu většinu, ukazuje, že je koalice v rozkolu a premiér Fiala nemá podporu ani u svých senátorů,“ vyjádřil se šéf SPD. „Vládní strany minulý týden vedly dva dny a dvě noci ve sněmovně bitvu o pandemický zákon. Zvítězily. Dnes díky podpoře vládních senátorů slaví T. Okamura. Předsedové těch stran, jejichž senátoři je nepodpořili, by měli poctivě říct, jakou politickou silou doopravdy disponují,“ zareagoval na to Miroslav Kalousek.

Ministr Válek se vyjádřil, že ho rozhodnutí Senátu mrzí. „Je to pro nás zpětná vazba. Nadále jsme přesvědčeni, že čeští občané lepší právní rámec pro zvládání pandemie potřebují. V následujících dnech budeme v koalici řešit další postup,“ sdělil ČTK.

Zdroj: Přehledně24, Twitter, ČTK, idnes.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články