Mladí lidé chtějí v zaměstnání lepší podmínky a nebojí se si o ně říci. Zaměstnavatel by jim měl mnohdy vyjít vstříc

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Mladi lide prace
Zdroj: Shutterstock

Nejpopulárnější firmou, pro kterou by chtěli mladí lidé pracovat, se stala i letos společnost ČEZ. Hned po ní následovaly Škoda Auto, Česká spořitelna, Zentiva, T-Mobile, Ikea, Generali Česká pojišťovna a také Seznam. Co se týče práce, vadí mladým lidem v Česku především stereotypy a nechtějí pracovat ani o minutu déle, než je nutné. Naopak se nebojí říci si o vyšší plat nebo delší dovolenou.

„Skupina ČEZ je jedním z největších zaměstnavatelů v Česku. Souvisí to i s tím, jak se rozkročila do dalších oblastí a kolik různých pracovních příležitostí nabízí. A je brána jako určitý etalon komunikace směrem ven, nejen k mladým,“ vysvětluje popularitu firmy u mladých pro Seznam Zprávy Jakub Hořický, ředitel studie Top zaměstnavatelé.

Podle jeho slov nikdo z mladých lidí nechce standardní pracovní model, ale přiklání se k hybridnímu modelu, tedy pár dní v kanceláři, pár dní práce z domova. Navíc podle serveru Novinky mladí jasně dodržují pracovní dobu a po ní se k práci už nevracejí.

Raději bez peněz než v práci, která ubližuje jejich soukromí

Mezinárodní studie poradenské firmy Randstad v roce 2022 prozradila, že mladí lidé vyhledávají takovou práci, ve které budou spokojeni nejen finančně, ale také po všech dalších stránkách.

V případě, že by jejich pracovní pozice měla neblaze narušit jejich osobní život, raději by se jí vzdali, uvádí server Aktuálně. Platí to i pro Čechy. Mladí lidé u nás ze všeho nejvíce trpí stereotypy.

Zároveň mají podle serveru Deník pocit, že je v České republice jen málo příležitostí, jak si práci vyzkoušet. Chybí jim stáže a praxe, během kterých by si ujasnili, co která pozice obnáší.

Právě proto mladí lidé končící základní školu nebo maturanti středních škol mnohdy netuší, co chtějí dělat. Nejsou si jisti, co se po nich v práci bude chtít, nevědí, kam přesně chtějí své kroky nasměrovat.

Vyšší nároky na plat i pracovní podmínky

V minulém roce průzkumy upozornily na to, že mladí lidé mají na pracovní pozice vyšší nároky. Odmítají práci načerno, požadují vyšší plat i lepší pracovní podmínky. Podle Seznam Zpráv tím ale zlepšují trh nejen pro sebe, ale také pro starší generace.

„Pokud vynikající zaměstnanec chce delší volno, aby se mohl zase vrátit a využít načerpanou energii ve své původní firmě, proč mu to na individuální úrovni neumožnit. Je to rozhodně v době nízké nezaměstnanosti levnější způsob než hledat a zaučovat někoho jiného, pokud se podaří smysluplně pokrýt jeho absenci,“ uvedla Martina Machová, šéfka společnosti Sodexo Benefity.

Mladí podle ní čím dál více odmítají například to, že by měli dostávat část peněz bokem, požadují jasně nastavená pravidla, nebojí se říci si o peníze navíc.

Personální manažerka přepravní společnosti Geis Jaroslava Šindelářová zhodnotila přístup mladých lidí jako velmi pozitivní. Podle jejích slov je dobře, že se sebevědomí lidé nebojí projevit se. A v případě, že za to jejich dovednosti stojí, zaměstnavatel by jim měl vyjít vstříc.

Zdroj: Seznam Zprávy, Aktuálně, Deník, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články