Od vypálení Lidic uplynulo 80 let. Během pietních akcí byl představen 3D model předpokládané podoby obce

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Lidice
Zdroj: Profimedia

Dne 10. června uběhlo osmdesát let od započetí akce, která vedla k vyhlazení Lidic. Tato tragická událost byla reakcí nacistického Německa na atentát na protektora Reinharda Heydricha. Při vyhlazení Lidic přišlo o život 340 obyvatel a tato událost vzbudila silné ohlasy po celém světě.

Rozhodnutí k vyhlazení Lidic proběhlo v den pohřbu Reinharda Heydricha, který podlehl zranění týden po atentátu. Karl Hermann volal do Prahy 9. června v 19:45 a uvedl, že Adolf Hitler přikázal zabít všechny muže, ženy odvézt do koncentračního tábora, děti poněmčit a obec spálit.

Obyvatelé nevěděli, co je čeká

Poslední žijící osobou, která přežila vyhlazení Lidic, je Jaroslava Skleničková. „Táta mě vzal a odvedl ke dveřím. Říkal mi: Jaří, snad dá Bůh, že se ještě uvidíme. A já si říkám, co ten táta blábolí, vždyť jsme za dva dny zpátky,“ vzpomínala na poslední okamžiky s rodinou.

Obyvatelé si totiž mysleli, že se jedná o domovní prohlídky a výslechy. Nacisté obklíčili Lidice v noci z 9. na 10. června. Dle paní Skleničkové dostali obyvatelé pokyn vzít si jídlo na dva dny a také měli vzít všechny peníze a zlato.

Muži byli zastřeleni hned 10. června, ženy s dětmi na svůj osud čekaly další tři dny. Po těchto 3 dnech hrůzy jim děti byly odebrány a ženy byly odvezeny do koncentračních táborů, kde mnoho z nich zemřelo na otravu plynem.

Celý masakr přežilo z původních 500 obyvatel pouze 143 žen a 17 dětí. Domy v Lidicích byly vypálené, zdi odstřelené a rybník zasypaný. Nacistickým vojskům trvalo rok a půl, než Lidice vymazali z mapy.

Pietní vzpomínkové akce

Jednou z pietních akcí bylo uctění památky obětí u pomníku lidických dětí. Pietní akce se zúčastnili například Petr Fiala, Miloš Vystrčil, Markéta Pekarová Adamová, Jana Černochová či Vít Rakušan.

Ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík všem zúčastněným poděkoval a pomodlil se za oběti. V rámci přehlídky Světlo za Lidice zazpívalo na nádvoří Památníku Lidice několik stovek dětí ze všech krajů.

Odhalen byl také 3D model původních Lidic. Po nasazení 3D brýlí se lidé budou mít možnost projít Lidicemi a vidět původní baráky v předválečné podobě.

„Nejtěžší na tom je sehnat dostatečné množství podkladů a zjistit, jestli jsou správně,“ uvedl pro Českou televizi 3D grafik Tomáš Studnička.

Pietní akce v prostorách kladenského gymnázia připomněla tři dny hrůzy lidických žen a jejich dětí. Následně s projevem u sochy Lidické matky vystoupila i první dáma Ivana Zemanová.

„Velice si vážím možnosti, že jsem s vámi mohla uctít památku obětem lidické tragédie. Chtěla bych vyjádřit obdiv a úctu přeživším a jejich blízkým za to, jak se vyrovnali se svými vzpomínkami, které jsou určitě bolestné a celoživotní,“ řekla během svého krátkého projevu.

Kromě paní Skleničkové žije už jen 11 lidických dětí. Těm však bylo v době tragédie 14 dní až jeden rok, a tedy si pamatují jen to, co jim vyprávěly maminky.

Zdroje: iROZHLAS, Novinky, Česká televize, iDNES

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články