Oslavy nového roku proběhly v Praze klidně. V Evropě byly ztráty na životech

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Ohnostroj
Zdroj: Shutterstock

Poslední den v roce je pro všechny složky integrovaného záchranného systému každoročně tou nejtěžší zkouškou. Nikoliv však letos. Pražští záchranáři uvedli na svém twitteru, že vyráželi k podobnému počtu případů jako v běžný den. Policisté se shodli, že se jednalo o jeden z nejklidnějších vstupů do nového roku.

Letošní rok byl klidnější, než všichni očekávali. Bujarost oslav neovlivnila ani prodloužená otevírací doba, kterou nová vláda nakonec nechala bez omezení. Regulován byl ze strany Ministerstva zdravotnictví ČR pouze počet lidí, kteří se mohli silvestrovských oslav zúčastnit. Jejich počet byl snížen na padesát účastníků, kteří mohli sedět maximálně po 4 lidech u jednoho stolu.

V Praze bylo ticho

Vláda také vyzvala k opatrnosti a apelovala na lidi, aby se vyhýbali velkému shlukování. Zřejmě to zabralo, alespoň podle záchranářů hlavního města Prahy.

„Slyšíte to ticho? Až neobvyklé, normálně to tady hučí jako v úlu. Řeč je o našem zdravotnickém operačním středisku. Dokonce je teď menší počet událostí než bývá běžné (315 za skoro už 24 hodin). Snad to není klid před bouří,“ uvedli na svém twitteru.

Málo turistů a větší klid

Do Prahy se také sjelo méně turistů, než je obvyklé. Hlavní město tedy letos ustoupilo od přistavení velkokapacitního vozidla Golem. Místo toho postavili na Václavském náměstí stan. V historické části města, v parcích a přírodních rezervacích bylo navíc zakázáno používání pyrotechniky.

Nakonec 31. 12. 2021 vyjeli pražští záchranáři k 328 případům, což je obvyklý denní průměr. S následnými oslavami příchodu nového roku bylo spojeno 25 výjezdů, z nichž pět souviselo s manipulací s pyrotechnikou.

V Evropě byly ztráty na životech

Pyrotechnika nejen zraňovala, ale v některých místech Evropy dokonce zabíjela. Jeden muž zemřel v Německu ve westernovém městečku Hennef.

K velké nehodě došlo v Nizozemsku, kde bylo ohňostrojem zraněno nejméně 80 lidí. Dvanáctiletý chlapec dle NL Times dokonce přišel o život.

Jak Německo, tak i Nizozemí mělo ale užívání zábavní pyrotechniky zakázáno kvůli špatné epidemiologické situaci. Jednu oběť hlásí také Rakousko. Muž tam dle agentury AP s odkazem na lokální média zemřel poté, co šel zkontrolovat nevybuchlý ohňostroj.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Twitter Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, NL Times, AP

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články