Po smrti slonice Amalee se do Zoo Praha opět vrátila radost. Přišlo tam na svět mládě luskouna

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Luskoun
Zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Nebývalý úspěch se podařil chovatelům v pražské zoologické zahradě. Párek luskounů krátkoocasých, který se do zoo dostal v loni v létě, se stal šťastnými rodiči. Jedná se o úplně první mládě tohoto druhu narozené v zoo v Evropě. Po úmrtí sloní samičky Amalee je to konečně dobrá zpráva.

Pražská zoologická zahrada patří mezi ty nevýznamnější v celé Evropě. Nyní se její „věhlas“ ještě prohloubil. Poprvé se v Evropě v zajetí narodilo mládě luskona krátkoocasého. K radostné události došlo podle informací zoo ve čtvrtek před čtvrtou hodinou ranní.

„Máme ohromnou radost, ale současně si uvědomujeme, že příští dny mohou být kritické,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Mládě mělo po narození 135 gramů a jeho pohlaví prozatím není známo. Jeho fotografii si můžete prohlédnout zde.

Luskouni z přírody pomalu mizí

Rodiče nejmladšího obyvatele trojské zahrady přijeli do Prahy v dubnu loňského roku z Tchaj-wanu, konkrétně z taipeiské zoologické zahrady. Samička Run Hou Tang a samec jménem Guo Bao se ve svém domově rychle zabydleli, že však takto brzy dokážou společně zplodit potomka, to čekal jen málokdo.

Pro pražskou zoo je to velký úspěch i z toho důvodu, že luskouni jsou nejvíce nelegálně obchodovanými savci na světě. Právě na tuto skutečnost se snaží v Praze dlouhou dobu upozorňovat.

„Naše úsilí získat je pro Zoo Praha však bylo motivováno především tím, že jsou v oblastech svého výskytu masivně loveni a již dlouho patří k nejvíce nelegálně obchodovaným savcům světa. Usilujeme o jejich ochranu jak ve střední Africe, tak v jižní Asii, a proto je chceme představit i české veřejnost,“ vysvětlil loni v dubnu ředitel.

Gratuloval Hřib i média

O narození ohroženého živočicha informovala celá řada médií, například i zahraniční web Focus Taiwan. Ten mimo jiné uvedl, že taipeiská zoologická zahrada poskytla chovatelům v Praze rady, jak se o mládě nejlépe starat, a to včetně tipů na různé materiály a nástroje, které by se jim přitom mohly hodit.

Na twitteru zase zareagoval dosluhující pražský primátor Zdeněk Hřib, který vyzval své sledující, aby mláděti drželi palce, aby vše pokračovalo tak, jak má.

V podobném duchu byly i příspěvky pod zprávou o narození luskouna na oficiálním facebooku Zoo Praha. „Hlavně pevné zdraví,“ napsala Marie. „Hlavně ať to dobře dopadne, ať se na ni můžeme přijít podívat,“ napsal uživatel Tony. „Moc blahopřeji všem chovatelům v Zoo Praha za jejich obrovské pracovní a osobní nasazení,“ ocenila chovatele Marie.

Smrt mladé slonice byla velká rána

Pražská zoo potřebovala v posledních dnech dobrou zprávu takříkajíc „jako sůl“. V lednu totiž zaměstnance i návštěvníky zasáhla velmi smutná zpráva — v nedožitých třech letech zemřela samička slona indického Amalee.

To, že slonice není ve své kůži, začali ošetřovatelé pozorovat v pondělí 23. ledna. Ve středu začala mít zdravotní obtíže, především zvýšenou teplotu a dva dny poté bohužel uhynula. Jak ukázala následná pitva, Amelee trpěla EEHV tedy sloní formou herpesviru.

Zdroj: Zoo Praha, Focus Taiwan, Twitter, Facebook, Přehledně24

Autor: Markéta Mladá



Související články