Sváteční květnová neděle ve znamení běhu. Den vítězství omezí dopravu v Praze a přizpůsobí ji pro nadšené běžce

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
praha maraton
Zdroj: Profimedia

Letos se po dvouleté odmlce uskuteční 26. Volkswagen Maraton Praha. Maraton odstartuje jako již tradičně primátor hlavního města Zdeněk Hřib. V centru Prahy čekejte velké množství uzavírek povrchové dopravy, týkat se budou i MHD, nejkratší a nejspolehlivější cesta Prahou bude metrem.

Trať závodu je dlouhá 42,195 km a prochází šesti městskými částmi. Začíná v 9 hodin ráno na Staroměstském náměstí a na stejném místě okolo čtvrté hodiny odpoledne i skončí. Maraton organizuje společnost RunCzech, která každoročně pořádá 10 běžeckých závodů v České republice a dva v Itálii a hlavním partnerem akce je společnost Volkswagen.

Organizace závodu

Primátor města Zdeněk Hřib se na maraton již těší. „Jsem moc rád, že se všechny akce vracejí do města, včetně maratonu, že tu budeme moci znovu přivítat všechny příznivce běhu. Praha je báječné místo na běhání, kamkoliv vyjdete ven, v centru i na okrajích, vidíte běhat spoustu lidí, ať už trénují nebo si běhají jen tak pro radost. Město takhle svým specifickým způsobem oživují,“ uvedl primátor v rozhovoru s pořadateli.

Pokud se chcete zúčastnit soutěže, je nutné se na maraton registrovat. Po registraci obdržíte unikátní kód, pod kterým budete soutěžit v běhu s dalšími běžci. Aktuální rekord v doběhnutí mezi muži je čas 2:05:39 (Eliud Kiptanui /KEN/) a mezi ženami čas 2:19:46 (Lonah Chemtai Salpeter/ISR/).

Na trati bude pro běžce připraveno dostatek osvěžovačích stanic s vodou. Pořadatel závodu apeluje na všechny, kteří občerstvení využijí, aby použité kelímky vhazovali výhradně do kontejnerů pro to určených a pomohli tím efektivnější recyklaci.

Toalety jsou k dispozici u každé občerstvovací stanice, v technickém zázemí a v prostoru startu a cíle a na začátku a konci závodu bude také přítomna zdravotní služba.

Změny v MHD

„Na trase závodu a dalších souvisejících komunikacích bude platit zákaz parkování. Upozorňujeme řidiče, aby jej respektovali. V případě, že vozidla na komunikacích zůstanou, budou odtažena,“ varoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Kromě zákazu parkování a velkých uzavírek pro osobní automobily se změny tras nevyhnou ani MHD. Výluka se bude týkat patnácti tramvajových a pěti autobusových linek, píše na svém webu Dopravní podnik hlavního města Prahy.

A dodává: „V centru města doporučujeme využívat metro, jehož provoz bude na linkách A a B přibližně od 7.00 do 14.30 hodin posílen.“ Změny v dopravě jsou v neděli plánované od 8.35 do 16.15 hodin, pak už by se doprava v metropoli měla vracet k normálu.

„Myslím, že už si lidi za ta léta zvykli a mohou se na to připravit, jsou tolerantní a přijali to. Běhá se v neděli dopoledne, kdy ta zátěž města není tak kritická,“ komentuje opatření s maratonem spojená Hřib.

Celou dopravní situaci budou sledovat hlídky městské policie.

Zdroje: Facebook, Pražský Patriot, RunCzech, Pražská drbna, DPP

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články