Už letos na podzim si některé soudy vyzkouší elektronický spis. Má urychlit procesy a usnadnit práci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Soud
Zdroj: Shutterstock

Česká justice digitalizaci řeší už více než 15 let. Úředníci si už dlouho přejí, aby místo stohů papírů byly všechny zápisy řešeny digitálně. Teď se zdá, že se přání konečně naplní. Letos na podzim by si některé soudy mohly vyzkoušet nově zavedený elektronický spis.

Soudní spisy mají mnohdy i tisíce stránek. „Nejobsáhlejší spis, který jsem měl dosud v ruce, měl asi 43 tisíc stran,“ svěřil se například pro iRozhlas Jiří Wažik z Krajského soudu v Praze.

Skladování takových spisů je velmi nepraktické, hledat v nich něco je i přes dokonalé označení složité. Převážení štosů papírů z místa na místo je pak zbytečným zdržováním. Tomu všemu by měl elektronický spis pomoci.

Elektronizace zrychlí proces a usnadní práci

Podle serveru System OnLine by digitalizace v soudním prostředí výrazně urychlila procesy a usnadnila práci nejednomu úředníkovi. Získávat informace z fyzic­kých spisů představuje pro účastníky řízení, advokáty i soudce zbytečný časový náklad, který by se elektronickým soudním spisem z většiny eliminoval, uvádí web.

Problém je také v tom, že v daný okamžik může k jednomu spisu přistoupit pouze jeden člověk. Pokud ho potřebuje někdo jiný, musí si jednoduše počkat. I to by se v případě digitálního spisu změnilo.

Elektronický spis už od roku 2005 využívá například Estonsko, které si ho velmi pochvaluje. V nedávné době elektronizaci spustilo také Německo a Rakousko. V České republice se o něm jedná už několik let. Právě to se nelíbí občanům, kteří by také chtěli vidět nějaký výsledek.

„Slýcháme o tom už 15 let, ale zatím žádný výsledek,“ postěžoval si na twitteru pan David. „Já se obávám, že to neklapne,“ vidí celou situaci velmi skepticky uživatelka Linda.

88,2 milionů korun

Server Česká justice informoval, že ministerstvo spravedlnosti plánuje čerpat z Národního plánu obnovy celkem 416,5 milionu korun na podporu digitalizace justice. Velkou část z této sumy by ale měla proplatit Evropská unie. Do konce září úřad vyčerpal 88,2 milionu.

Česká republika se na digitalizaci a modernizaci justičního prostředí pokouší pracovat i dalšími cestami. Už v prosinci Rada EU přijala mandát pro jednání s Evropským parlamentem o návrhu nařízení o digitalizaci justiční spolupráce a přístupu ke spravedlnosti a o návrhu doplňkové směrnice.

„Digitální justiční systém má zásadní význam pro to, aby občané a podniky mohli snadno uplatňovat své právo na spravedlnost. Cílem dohodnutých mandátů je poskytnout občanům a justičním orgánům nástroje pro komunikaci, čímž se výkon spravedlnosti zrychlí a zefektivní,“ citují slova ministra spravedlnosti Pavla Blažka stránky Evropské rady.

Zdroj: iRozhlas, System OnLine, Evropská rada, Twitter, Česká justice

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články