V Praze i letos platí silvestrovský zákaz pyrotechniky na některých místech. Obyvatelé to vítají

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ohnostroj
Zdroj: Shutterstock

Praha letos pokračuje v loňském silvestrovském zákazu pyrotechniky. Za nedovolené odpalování světlic, dělobuchů a petard letos hrozí pokuta 10 tisíc korun. Vyšplhat se ale částka může i mnohonásobně výš. Pyrotechnická vyhláška byla zpřísněna v roce 2020, od té doby platí.

Vyhláška byla zavedena původně jako ochrana před porušováním protipandemických pravidel. V roce 2020 bylo odpalování petard zakázáno, aby lidé dodržovali zákaz vycházení.

Trvalo dva roky, než se do Prahy vrátili turisté, a teprve letos tak bude nejspíš dodržování nové vyhlášky plně otestováno, uvádí server Novinky. Za porušení hrozí lidem vysoká finanční pokuta.

Nevhodná doba

Pyrotechnika se v Praze nesmí využívat v Pražské památkové rezervaci a také v okolí vodních toků, na ostrovech, v přírodních územích a prostorách vzdálených méně než čtvrt kilometru od zdravotních zařízení, domovů pro seniory, zoologické zahrady a útulků pro zvířata.

Existuje také mapa, pomocí které se mohou lidé ujistit, že odpalují pyrotechniku na povoleném místě.

„Od těch oslav jsme upustili již před několika měsíci s ohledem na konflikt na Ukrajině a v současné době, kdy musí šetřit nejen Pražané, ale i město, tak se nám nejevilo pořádání ohňostroje či jiné oslavy jako vhodné,“ řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman 27. prosince České televizi, jak upozornily Novinky.

Některým Pražanům by nevadil ani zákaz po celém městě

Ačkoli se jistě najdou jedinci, kteří zákaz pyrotechniky poslední den v roce, objevují se zatím vesměs pozitivní reakce.

„Každý rok si jdeme po přípitku sednout na balkon a společně s rodinou zapalujeme prskavky. Kdyby u toho za sklem nelétaly petardy a neozýval se hluk, vůbec by nám to nevadilo. Jsme rozhodně pro tiché oslavy příchodu nového roku,“ říká pro Přehledně24 Pavel z Krče, jenž je otcem dvou dětí.

„Konečně nějaká vyhláška pro slušné lidi. Na silvestra by se ale měly dělobuchy zakázat na celém území měst a v přírodě. Kdo chce dělat bordel, může si ho dělat doma,“ napsal někdo v diskuzi na Novinkách.

„Máme dva psy a už několikátým rokem ohňostroje nepořádáme. Dříve jsme patřili k těm, kdo s oblibou odpalují, pak jsme si ale uvědomili, že zvířata velmi trpí. Uznávám teď, že jsme byli neohleduplní. Ti, kdo v tom i nyní pokračují, nám vadí,“ říká pro Přehledně24 paní Radka z Nuslí.

Zvířata mají strach

Právě na to, že zvířata během silvestrovského odpalování rachejtlí trpí, upozorňuje i projekt Psohňostroj. „Zvířata a zejména psi mají z hlasitých ohňostrojů strach. Slavit jde ale i jinak. Bez petard a bez trápení,“ popisuje web projektu.

Ten doporučuje lidem tichý přípitek s prskavkou, zpívání novoročních písní, promítání efektů ohňostroje na zeď nebo třeba tichou pyrotechniku, která se dá dnes běžně pořídit.

Zdroj: Přehledně24, Mapa k vyhlášce o zákazu pyrotechniky, Přehledně24, Psohňostroj

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články