Vláda ukončí podporu stavebního spoření. Další hřebíček do rakve dostupného bydlení, reaguje opozice

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Stavebni sporeni
Zdroj: Shutterstock

Vláda se shodla na ukončení státní podpory stavebního spoření. U současných smluv dojde ke snížení podpory z původní částky zhruba na polovinu, u těch nových nebude podpora vyplácena vůbec.

Podpora stavebního spoření má v České republice téměř třicetiletou tradici. Krok kromě vlády podporují i odborníci z Národní ekonomické rady vlády. Státní kasa zrušením podpory ušetří až 4 miliardy korun.

Řeší se poslední překážky

„Návrh na snížení, respektive zrušení státní podpory stavebního spoření je v pokročilé fázi koaličního vyjednávání. Státní podpora by se u stávajících smluv mohla snížit na polovinu, tedy na nejvýše tisíc korun ročně. U nových smluv by se podpora mohla zrušit úplně,“ řekl pro CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

O zrušení podpory stavebního spoření se hovořilo již loni koncem roku. V současné době řeší ministerstvo financí poslední překážky, uvádí Novinky.  Zástupci mnoha spořitelen jsou totiž proti.

Například podle generálního ředitele stavební spořitelny Modrá pyramida Michala Pupaly sice stát ušetří, na druhou stranu ale porostou výdaje na příspěvek na bydlení kvůli tomu, že domácnosti nezvládají platit účty za energie, uvádí iDNES.

„Daleko efektivnější je využít systém stavebního spoření k řešení příčiny tohoto problému. Stavební spořitelny generují stoprocentně účelové úvěry, které mohou směřovat na to, aby domácnosti investovaly do energetických úspor,“ uvádí Pupala.

Další hřebíček do rakve

Zatímco vláda se na opatření shoduje, opoziční poslanci s ní nesouhlasí. „Vyšší poměr vlastnického bydlení v České republice je výhoda, kterou bychom si měli udržet. To, myslím, vnímá většina našich občanů. Tedy až na pár výjimek, které bohužel aktuálně této zemi vládnou,“ napsala na twitteru Alena Schillerová.

Podobně to vidí i Klára Dostálová, která na svém profilu uvedla: „Zrušení příspěvku na stavební spoření je další hřebíček do rakve dostupného bydlení. Místo diskuse ohledně jeho účelového využití nebo omezení příspěvku pro vysokopříjmové skupiny obyvatel, snižujeme dostupnost bydlení pro lidi s nižším příjmem.“

A ani veřejnost nehodnotí krok vlády pozitivně. „Jako retroaktivně změnit podmínky, to můžou jen tito diletanti a ještě tomu všemu říkají šetření,“ uvedl na facebooku uživatel Petronel.

Zdroj: Novinky, CNN Prima NEWS, iDNES, Twitter, Facebook, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články