Zápalkové dívky: Fosfor jim doslova vyžral díry v dásních. V lepším případě přišly o čelist

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Tovarna na zapalky dasne
Zdroj: Nationaal Archief, CC0, via Wikimedia Commons

Začalo to jedním jediným případem, ale už po několika měsících měli lékaři plné ruce práce s mnoha ženami, kterým z neznámých důvodů začaly vyhnívat díry v dásních, padat zuby a musely jim být amputovány čelisti. Ve skutečnosti byla příčina jasná, nikdo ale nechtěl nic říct.

Za všechno mohl fosfor. Poprvé přišla s problémy v roce 1855 k lékaři dívka jménem Cornelia. Bolela ji tvář a dáseň, doktor jí ale řekl, že jde jen o zánět, který se vyřeší vytržením jednoho zubu.

O týden později přišla Cornelia o celou spodní čelist. Kdyby ji doktoři neamputovali, infekce by se rozšířila do těla a dívka by přišla o život. Její případ byl jenom začátkem něčeho, co se později zapsalo do dějin jako průšvih v továrně na zápalky.

Objevily se jich desítky

Po případu Cornelie začaly k lékařům chodit i další ženy, které měly počínající podobné problémy. To, co se stalo mladé dívce, je vyděsilo a ony tomu chtěly předejít. Lékaři ale ani v jejich případě nezakročili.

Mnohé dívky přišly o zuby, některým byly amputovány čelisti, některé dokonce zemřely na záněty, které jim do tváří prožraly doslova díry. Ačkoli to byla děsivá nemoc, veřejně se o ní nemluvilo.

Bylo totiž zřejmé, že takto na lidskou tvář působí fosfor, se kterým ženy pracovaly v továrně na zápalky. Ale kdyby se cokoli dostalo na veřejnost, měla by společnost obrovské problémy. Nakonec se na všechno přišlo, to už ale mnohé ženy prošly peklem a spousta jich zemřela.

Zbytečná nezbytná opatření

Poté, co se celý skandál dostal na veřejnost, lidé požadovali, aby se v továrně změnily pracovní podmínky. Společnost proto zavedla takzvaná nezbytná pracovní opatření. Mělo se více větrat a dělnice začaly při práci používat roušky.

Bohužel to k ničemu nebylo a případů rozežraných dásní i nadále přibývalo. Úmrtnost dělnic zůstala stejná. Jenomže zápalky byly potřebné, a nikdo si proto s životy pár dělnic nedělal hlavu.

Až v roce 1901 došlo ke změně. Tehdy se začala na výrobu zápalek používat méně nebezpečná sloučenina. Ta ale nebyla tak lehce k sehnání, a ještě devět let proto na mnoha místech ženy pracovaly s nebezpečným fosforem.

Zdroj: twitter.com, theconversation.com, mentalfloss.com
Zdroj: Šárka Cvrkalová



Související články