Bojíte se jehel? Vědci vymýšlejí způsob, jak očkovat bez jejich pomoci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovani naplast
Zdroj: Shutterstock

Vědci v Austrálii vyvíjejí technologii, která by údajně mohla pomoci k rychlejšímu vstřebání látky z vakcíny a také by mohla být skvělá pro ty, kteří trpí fobií z jehel. Vše je na pouhém začátku a vědci doufají, že se jim podaří zařízení vyrobit co nejdříve. Píše o tom deník Daily Star.

Vakcíny proti koronaviru by mohly být již brzy podávány skrz zařízení, které je podobné nikotinovým náplastem. Vědci vyvíjejí v Austrálii technologii, která by mohla lidem, kteří mají fobii z jehel, pomoci zvládnout očkování.

Zajímavé zařízení

Lidé by dostali vakcínu jednoduše tak, že by na jejich tělo byla aplikována náplast. Ta by se podobala té, kterou využívají kuřáci, kteří se snaží opustit tento zlozvyk. Samotné zařízení funguje na chytrém způsobu aplikace očkovací látky.

Zařízení v sobě obsahuje vakcínu a má v sobě i aplikátor, který do těla aplikuje tisíce mikroskopických dávek. Jak se vakcína dostává pod kůži, nutí buňky produkovat imunitní odpověď.

Lékaři z University of Queensland na projektu spolupracují s biotechnologickou firmou Vaxxas a společně se snaží vyvinout co nejlepší náplast, která by vakcínu aplikovala. Podle MailOnline je to rychlejší alternativa než očkování pomocí injekční stříkačky.

„Když je vakcína aplikována pomocí mikročipového aplikátoru s vysokou hustotou, vyvolává lepší a rychlejší imunitní odpovědi,“ uvedl doktor David Muller pro deník The Australian.

Nepotřebuje chladno

Samotné náplasti lze také skladovat při vyšších teplotách místo chladných podmínek, ve kterých je potřeba uchovávat jiné vakcíny. Mohou být uchovávány po dobu jednoho týdne při čtyřiceti stupních nebo po dobu jednoho měsíce při pětadvaceti stupních. Díky této odolnosti bude jednoduší aplikátory převážet po celém světě a mohou být odeslány do vzdálenějších zemí.

Vakcína AstraZeneca může být skladována při pokojové teplotě, zatímco vakcína Pfizer musí být skladována v teplotě minus sedmdesát stupňů.

Podle průzkumů by si lidé raději nechali vakcínu aplikovat skrze zařízení, na kterém australští vědci pracují, než běžnou injekční stříkačkou. U nás alespoň první dávku očkování obdrželo přes šest milionů obyvatel.

Zdroj: DailyStar

Autor: František Olša



Související články