Část Libanonců se řídí letním časem, část zimním. Vyvolalo to zmatky nejen v letecké dopravě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Bejrut
Zdroj: Profimedia

Od včerejšího rána platí v Libanonu zimní i letní čas. Kvůli sporům mezi politiky a náboženskými autoritami premiér Nadžíb Mikátí odložil posun na letní čas na 20. duben, v ten den totiž končí muslimský postní měsíc ramadán. Církev a většina firem ale přechází ze zimního času už nyní.

Ačkoli v médiích se mluví o posunutí změny času právě kvůli ramadánu, žádné oficiální vysvětlení pro tento krok podle CNN nebylo zveřejněno. Mezi lidmi tak vznikl velký zmatek a někteří netuší, jakým časem se tedy mají orientovat.

Zmatky v mnoha odvětvích

Mnoho firem a médií se řídí letním časem tak, jak tomu bylo doposud každý rok. Spousta obchodníků ale podpořila vládu. Lidé tak netuší, kdy chodit do obchodů, jakými jízdními řády se řídit, poloviční změna na letní čas komplikuje například i leteckou dopravu, uvádí BBC.

Třeba společnost Middle East Airlines, národní dopravce, se rozhodla pro kompromis. Uvedla, že její hodiny a další zařízení zůstanou v zimním čase, ale její letové časy budou upraveny, aby nedošlo k narušení mezinárodních letových řádů.

„Já jedu na letiště v Bejrútu o 4 hodiny dříve. A to jenom proto, abych se ujistil, že kvůli tomuhle zmatku nezmeškám svůj let,“ řekl pro server CNBC Peter Sleiman, manažer mediálního start-upu.

„Měla jsem schůzku v 8 hodin ráno a přednášku v 9 hodin ráno, což se nyní bude konat ve stejnou dobu,“ vysvětlila pak další zmatek pro deník The Guardian Haruka Naitová, pracovnice japonské nevládní organizace žijící v Bejrútu.

Zmatek na letišti zdokumentovala svým příspěvkem i Lina Zhaim. Ve videu, které umístila na twitter, je jasně vidět, jak tytéž hodiny ukazují dva různé časy. Situaci nazvala přímo dystopií.

Naprostá zbytečnost

V Libanonu vyvolala změna času velký chaos, u nás mají ale lidé pocit, že je celkově nesmysl měnit čas.

„V EU se země taky nedokážou dohodnout, který čas bude platit pro všechny. A tak budeme dál dvakrát ročně přetáčet všechny hodiny a hodinky a hlavně někteří z nás se s tím budou dva až čtyři týdny prát,“ myslí si Jaroslav v komentářích na Seznam Zprávách.

„Smysl tzv. letního času je nyní pouze v tom, že jsou zmatky a problémy. Letní čas již dávno své opodstatnění ztratil. Poledne má být v půlce dne a půlnoc v polovině noci. Je to logické a má to svůj smysl,“ píše pan Anton.

Zdroj: CNN, BBC, CNBC, The Guardian, Seznam Zprávy, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články