Klimaticky neutrální bude Berlín až do roku 2045. Podle některých je nemožné takové neutrality v metropoli dosáhnout

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Berlin referendum neutralni klima
Zdroj: Profimedia

V Berlíně se konalo referendum iniciující klimatickou neutralitu hlavního města Německa do roku 2030. Skončilo však negativním výsledkem, a platí proto původní rok 2045, do kterého německá metropole neutralitu přislíbila.

Podle serveru AP News podpořilo klimatickou neutralitu 51 % hlasujících. Ačkoli jde o těsnou většinu, referendum neuspělo, protože se ho účastnilo pouze 30 % oprávněných voličů. Pro jeho úspěch byl třeba souhlas minimálně čtvrtiny všech obyvatel Berlína.

Neutralita do roku 2045

Vláda již dříve přislíbila, že se pokusí zajistit klimaticky neutrální Berlín do roku 2045. To se ale zdá některým lidem málo. Podle webu klimatického referenda všechny dostupné studie ukazují, že cenově dostupný život pro všechny, udržitelné hospodářství a ambiciózní ochrana klimatu nejsou protiklady, ale naopak se vzájemně doplňují.

Nezávazný cíl přejít do roku 2045 z velké části na obnovitelné energie není podle aktivistů dostatečný. Jejich snaha termín posunout o 15 let přesto neuspěla.

„Nejde o to, že neuspěl projekt naší iniciativy. Tohle se týká všech obyvatel Berlína,“ říká podle Reuters mluvčí iniciátorů referenda Jessamine Davisová. Dodává, že většina v hlasování je velkým úspěchem, je však škoda, že se o klima zajímá tak málo jedinců.

Je to vůbec možné?

Podle reakcí na sociálních sítích se iniciativa pokouší o nemožné. Zajistit klimaticky neutrální Berlín by stálo velké peníze, a navíc není jistý úspěch. „Kolik by to stálo a jestli by to vůbec bylo možné, takové podrobnosti aktivisti neřeší,“ myslí si v komentářích na iDNES pan Jan.

„Panebože! Město nemůže být nikdy klimaticky neutrální. Není soběstačné. To myslí, že stačí nevypouštět CO2? A co spotřeba? Nebudou nic jíst, nic kupovat? To vše má uhlíkovou stopu. Ona ani jedna země si nemůže zajistit neutralitu, pokud cokoli importuje,“ uvádí na twitteru politický komentátor Martin Schmarz.

Na druhou stranu pan Ivan podle svého komentáře na facebooku vnímá referendum jako kladný krok pro změnu životního prostředí. „Je pokrokové už jen to, že takové referendum měli, to tady u nás musíme jen poslouchat nesmysly pro-fosilních dinosaurů a jiných pomatenců,“ uvedl.

Zdroj: AP News, Klimatické referendum, Reuters, Twitter, iDNES, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články