Němci se snaží pomáhat přírodě. Začali učit krávy chodit na záchod

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kravy
Zdroj: Shutterstock

Životní prostředí je znečišťováno továrním průmyslem i dopravou. Jenomže i zemědělství je z velké části na vině. Například při chovu dobytka dochází k velkým problémům kvůli kravské moči, která obsahuje amoniak. Ten má na přírodu výrazně negativní vliv.

Kromě toho, že amoniak ničí ovzduší, v půdě se mísí s mikroby a kvůli tomu vzniká skleníkový plyn. Jenomže zvířata jednoduše močit musí, takže se dá jen těžko něco dělat. Tedy alespoň donedávna tomu tak bylo, Němci se totiž rozhodli s tímhle problémem zatočit.

Jelikož podle výzkumů zhruba 10 % skleníkových emisí pochází od skotu, pokouší se v současné době Němci naučit krávy chodit na toaletu na speciální místa. Tím by mělo dojít k zamezování vypouštění amoniaku do půdy i ovzduší.

MooLoo

Když lze naučit chodit na záchod kočku, nebo dokonce i miniprasátko, které je v posledních letech oblíbeným mazlíčkem i v České republice, proč by se to nemohla naučit kráva? Přesně tímto stylem vědci uvažovali a začali pracovat na experimentu.

Na farmě vlastněné Výzkumným ústavem pro biologii hospodářských zvířat začali Němci učit krávy chodit na speciální záchody, které pojmenovali MooLoo. Nejprve byla umístěna zvířata do kotců se záchodem. Poté jim byl kotec otevřen a vědci čekali, kolik krav se vrátí vymočit na záchod.

Samozřejmě za vymočení se na správném místě dostávají krávy odměnu. Pokud se ale vymočí mimo něj, jsou za trest postříkány ledovou vodou. Ne, není to žádná kravina, skutečně je má právě tohle naučit močit na záchodě. A světe, div se, funguje to.

Velmi rychle se učí

„Velmi rychle, v průměru během 15 až 20 močení, krávy samy iniciovaly vstup na záchod,“ řekla Lindsay Matthewsová, výzkumnice zapojená do studie. Její slova potvrdili i další odborníci. „Tři čtvrtiny krav se nakonec po velmi krátké době naučily močit na daném místě,“ tvrdí celá řada z nich.

Podobně jako u lidí se děti učí mnohem rychleji, tedy i v případě krav mají telata, která se tomuto učí hned odmalička, ve výsledcích výzkumu daleko větší úspěch. Ale i dospělé krávy, které byly zvyklé močit kdekoli, se po pár sprškách ledovou vodou naučily chodit do kotců.

Je tohle cesta, kterou bychom se měli vydat? Kdyby podobně zapracovaly i další zemědělské oblasti v Německu a později i další země, pravděpodobně by se skutečně velmi snížil dopad na životní prostředí. Zatím je ale celý nápad teprve v plenkách.

Zdroj: choice.npr.org, bbc.com, euronews.com

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články