Ukrajinský prezident se prý nenechá Moskvou vyprovokovat. Řekl to v telefonátu s Macronem

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
volodymyr zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle svých slov nehodlá reagovat na ruské provokace. Svěřil se s tím prezidentovi Francie Emmanuelu Macronovi ve včerejším večerním telefonátu. Odmítá se údajně jakkoli vyjadřovat k přibývajícím ozbrojeným konfliktům na Ukrajině, při kterých dokonce jeho armáda přišla o 2 vojáky.

Zelenskyj v telefonátu s Macronem podle BBC zopakoval, že s Moskvou rozhodně nechce vést žádný dialog a odmítá se nechat jakkoli vyprovokovat. „Řekl, že nechce reagovat na provokace na linii kontaktu,“ citoval rozhovor úřad francouzského prezidenta. Macron se snaží dlouhodobě pomoci Ukrajině, která se obává ruského útoku.

Zelenskyj na svém twitteru napsal, že v telefonátu s Macronem mluvili o možnostech, jak snížit napětí mezi Ukrajinou a Ruskem. Také řešili, jak celou  situaci urovnat diplomatickou a politickou cestou, nikoli pak válečnou. V současné době se připravuje Macron na telefonát, který má na neděli plánovaný s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, připomíná iRozhlas.

Odmítá obvinění

Rusko v nedávné době Ukrajinu obvinilo, že zahájila mohutnou ofenzivu proti samozvaným proruským republikám. To ale Zelenskyj opakovaně odmítá. Ukrajinský štáb spojených ozbrojených sil popřel jakoukoli ofenzivní akci i odpálení raket, ze kterého byl obviněn.

Úřady samozvané Doněcké lidové republiky mluví o tom, že bylo z ukrajinských pozic odpáleno celkově přes 700 střel. V separatistických republikách pokračuje mobilizace a vojáci se odsud přesouvají na bojiště. Zelenskyj přiznává, že má strach, nenechá se prý ale ničím takovým vyprovokovat.

Zdroj: BBC, iRozhlas

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články