Doktor Smrt vraždil 20 let bez povšimnutí. Když to na něj prasklo, lékařská komunita byla otřesena

od Šárka Blahoňovská
3 minuty čtení
harold shipman
Zdroj: Profimedia

Přezdívalo se mu Doktor Smrt a na svém kontě měl smrt až 250 pacientů. Britský praktický lékař Harold Shipman zabíjel v letech 1972 až 1998 a nikdo si jeho řádění nevšímal. Šíleného doktora přitahovaly hlavně starší ženy, které tvořily až 80 % jeho obětí.

Harold Frederick Shipman se narodil 14. ledna 1946 v Nottinghamu ve Velké Británii do obyčejné dělnické rodiny. Byl silně fixovaný na svou dominantní matku Veru, která ho považovala za své nejoblíbenější dítě. Svého syna učila nadřazenosti nad ostatními, což mu ale kazilo vztahy.

Morfium ho fascinovalo

Veře ale byla diagnostikována rakovina plic a její synek za ní často chodil do nemocnice. Byl fascinovaný pozitivními účinky morfia na její utrpení. Vera nakonec zemřela v roce 1963, když bylo Haroldovi sedmnáct let.

Matčina smrt ho hluboce zasáhla a on se rozhodl, že se stane lékařem. V devatenácti si vzal svou ženu Primorse, které bylo sedmnáct let a byla v době svatby v pátém měsíci těhotenství.

Dařilo se mu jako praktickému lékaři, ale jen do té doby, než upadl do závislosti na opiodním analgetiku meperidinu. Padělal recepty, ale past sklapla v roce 1975, kdy mu na to přišli kolegové. Dostal jen malou pokutu a nastoupil do rehabilitačního programu pro drogově závislé.

O několik let později nastoupil do Donneybrook Medical Centre, kde působil důvěrně jak u kolegů, tak u pacientů. Svou první vraždu přitom spáchal v roce 1975, kdy byl nejvíc drogově závislý.

Pohřebnímu ústavu to přišlo zvláštní

Dvacet let si jeho počínání nikdo nevšímal, až když si jeden pracovník pohřební služby všiml, že pacienti Harolda Shipmana umírají nějak moc často a ve zvláštní póze. Většinou seděli nebo leželi na pohovce.

Muž byl znepokojen a kontaktoval lékaře, ale ten mu řekl, že se nemusí ničeho obávat. Podezřelých úmrtí si ale všimla i kolegyně, která na to upozornila koronera a ten pak i policii.

Rozběhlo se vyšetřování, které ukázalo, že lékař záměrně měnil lékařské záznamy svých pacientů, aby jejich smrt vypadala jako přirozená.

Lékař všechno popíral, navíc se těšil dobré pověsti a za pacienty byl schopný dojíždět i domů. Všechno ale nakonec potvrdila právnička Angela Woodruff, které zemřela matka.

Ta na poslední chvíli svůj majetek odkázala svému doktorovi. Ženě se nezdálo ani to, že její matce sice bylo 81 let, ale netrpěla žádnými zdravotními potížemi a těšila se dobrému zdraví.

Měla v sobě lék, který nepotřebovala

Žena byla přesvědčená, že závěť její matky je padělek a Harold matku zavraždil, aby získal její peníze. Upozornila na to policii, která došla ke stejnému závěru.

Pitva prokázala, že žena zemřela na předávkování diamorfinem, který se podává k utišení bolesti pacientů v terminálním stádiu rakoviny.

Tento lék ale pacientka nepotřebovala, a detektivové se tak rozhodli prohledat lékařův dům. Tam našli šperky a také psací stroj, na kterém byla napsaná padělaná poslední vůle.

Začalo být jasné, že tady nepůjde o jeden případ. Zvláště když si policie vzpomněla na stížnost lékařovy kolegyně. Rozjelo se vyšetřování podezřelých úmrtí doktorových pacientů a policie se zaměřila na nezpopelněné pacienty, kteří zemřeli krátce po Shipmanově návštěvě.

Doktor pozůstalým tvrdil, že není potřeba další šetření, a to i v případě, když pacienti zemřeli za okolností, o kterých jejich příbuzní neměli ani tušení.

Na svém kontě měl stovky případů

Doktor hned po vraždách měnil zdravotní záznamy pacientů. Co mu však nedošlo, byl fakt, že počítač každou změnu uložil i s přesným časem. Policie tak rychle zjistila, co je a není zfalšované.

Harold Shipman byl 7. září 1998 zatčen a obviněn z vražd až 15 svých pacientů. Prý ho těšil pocit kontroly nad životem a smrtí svých pacientů. Obžaloba odmítla, že by tak konal ze soucitu, protože žádný z pacientů nebyl smrtelně nemocný.

Shipman byl 31. ledna 2000 odsouzen za patnáctinásobnou vraždu a dostal patnáct doživotních trestů. Soud doporučil, aby se už nikdy nedostal ven a neměl možnost podmíněného propuštění.

Lékařská komunita byla otřesena, když se pak ukázalo, že má Shipman na svědomí mnohem více vražd. Odhadovalo se, že jde až o 236 vražd, které spáchal během 24leté lékařské praxe.

Nejmladší oběti bylo 41 let, většinou si ale vybíral postarší ženy. Harold Shipman byl jediný lékař, kterého britské soudy poslaly za mříže kvůli vraždám pacientů.

Zároveň se do statistik zapsal jako sériový vrah s jedním z nejvyšších počtů obětí na světě. K možnosti podmíněného propuštění nakonec nedošlo.

13. ledna 2004 v šest hodin ráno byl Shipman objeven oběšen ve své cele ve Wakefieldu. Smyčku si vyrobil z prostěradla, jež přivázal k zamřížovanému oknu.

Zdroj: Murderpedia.org, stoplusjednicka.cz

Autor: Barbora Turková



Související články