Za maskou nemocničního klauna se skrýval šílený vrah mladých mužů. Ve svém domě měl malý hřbitov

od Šárka Blahoňovská
5 minuty čtení
john wayne gacy
Zdroj: Courtesy Everett Collection / Profimedia

John Wayne Gacy vypadal na první pohled jako milý sympaťák, který chodil do nemocnice převlečen za klauna. Místo toho má na svědomí desítky zabitých a znásilněných malých chlapců a je považován za jednoho z nejšílenějších sériových vrahů vůbec.

John Wayne Gacy se narodil 17. března 1942 v Chicagu. Ani Johnovo dětství nebylo nic jednoduchého. Matku zbožňoval a měl k ní silný vztah, k otci vzhlížel.

Ten ho ale považoval za slabocha, maminčina mazánka. Otec byl silný alkoholik, urážel ženu i děti a trpěl výbuchy vzteku. Jeho sestra se později svěřila, že John nikdy nebrečel, i když je otec bil koženým páskem.

Otec ho nikdy neuznával

John byl velmi činorodý a snažil se otci všemožně zavděčit. Vyšetřovatelům později řekl, že miloval oba rodiče a že ho v dětství sexuálně zneužil rodinný přítel.

V roce 1953 se mu stala nehoda na dětském hřišti, když ho do hlavy udeřila jedna z houpaček. Od té doby trpěl výpadky paměti a až v šestnácti letech mu lékaři diagnostikovali krevní sraženinu na mozku. O rok později mu bylo zjištěno srdeční omezení. John také hodně přibral a měl problémy s páteří.

Ani střední škola pro něj moc nebyla. Vystřídal hned čtyři, ani jednu ale nedostudoval. Potýkal se s šikanou od spolužáků a s otcovým opovržením.

Po pracovní stránce se mu ale paradoxně dařilo. Stal se manažerem jedné z poboček obchodu Nun-Bush Shoe, angažoval se v různých organizacích, ale později skončil kvůli psychickému vyčerpání v nemocnici.

Už v dětství navíc zjistil, že ho přitahují spíše muži než ženy. I přesto si ale v roce 1964 vzal Marlynn Myers, se kterou měl dvě děti. Později řekl, že rodinný život považoval za šťastný.

Manželství s ženami jen na oko

To mu ale nebránilo, aby se stýkal se svými podřízenými. V roce 1968 byl dokonce odsouzen za sexuální obtěžování mladého chlapce. Z vězení byl ale nakonec propuštěn za dobré chování.

V roce 1972 se podruhé ožení a daří se mu i pracovně. Jeho žena je navíc velmi tolerantní a na začátku jí prý nevadí, že je John bisexuál. On je zvyklý pracovat na sto procent, v roce 1971 dokonce začíná podnikat. Pořádá velké večírky pro sousedy, kteří si ale vždycky stěžují na odporný zápach ze sklepa. John to vysvětluje velkou vlhkostí.

V práci se Johnovi sice daří, ale manželský život je na bodu nula. John trpí výkyvy nálad, jeho žena navíc doma našla pornografické časopisy s homosexuální tématikou.

Vše vyvrcholí rozvodem v roce 1976. Poté se začne angažovat v politice, v roce 1978 je dokonce vyfocen po boku první dámy Rosalynn Carter. Nikdo v tu dobu netuší, že stojí vedle jednoho z nejhorších vrahů.

Ve společnosti je oblíbený

Ve společnosti je John ale oblíbený, dokonce chodí i do místních nemocnic, kde se převléká za klauna. Na začátku ledna potká na chicagském nádraží Timothyho McCoye a slíbí mu, že u něj může přespat a on že ho druhý den odveze domů.

V noci se ale poperou a John mladíka ubodá před svým domem. Vyšetřovatelům později řekl, že ho vražda vyčerpala, ale zároveň dosáhl silného orgasmu. V tu chvíli mu prý došlo, že vraždění přináší mnoho vzrušení.

Přesto se dlouho dovedl ovládnout a druhá vražda přijde až po dvou letech. V lednu roku 1974 uškrtí chlapce a zakope ho u sebe na zahradě. V sedmdesátých letech začnou častěji v Chicagu mizet mladí muži, ale nikoho by nenapadlo, že zde řádí šílenec.

Nikoho to nepřekvapí, většinou jsou to lidé, kteří mají tendence k útěkům z domova. Nikoho ani nezarazí fakt, že mnoho z nich jsou Johnovi zaměstnanci. Podklady pro jeho zatčení nepřijdou ani ve chvíli, kdy je obviněn ze znásilnění.

Mladíkovi nikdo nevěří

Policie se na muže nezaměří ani ve chvíli, kdy k ní tři roky stokrát volají rodiče sedmnáctiletého Johna Butkovitche, který byl viděn v den svého zmizení ve společnosti Johna. Ten policii řekne, že jednali o výplatě a pak se rozešli. Místo toho jej u sebe doma spoutal, uškrtil a pohřbil pod podlahou své garáže.

John své oběti začne hledat i na ulici, často se jedná o prostituty. Pod falešným policejním odznakem se vydává za policistu. Muže zatkne, odveze domů, kde je mučí, znásilňuje a zabije.

To je případ i Jeffreyho Rihnalla, kterého v autě omámí chloroformem. Odveze ho domů, kde ho znásilňuje různými předměty a mučí ho. Druhý den se muž probere v hrozném stavu v parku. Přítelkyně ho odveze do nemocnice, kde policii řekne, co se stalo.

Milý Robert pomůže k dopadení vraha

Niko mu nevěří, Gacy je váženým občanem a jedenáct let staré obvinění je z trestního rejstříku vymazáno. Poslední Gacyho obětí je 11. prosince 1978 patnáctiletý Robert Piest. Toho matka přijede vyzvednout do lékárny, kde pracuje. Tam jí ale řeknou, že odešel s nějakým mužem.

Po několika hodinách, kdy je Robert stále nezvěstný, zavolá na policii. Té se podaří zjistit totožnost muže, se kterým Robert odešel. Je to John Wayne Gacy.

Robert se od ostatních obětí lišil tím, že to byl slušný jedničkář a rozhodně to nebyl typ chlapce, co by utíkal z domova. Policie rozjede pátrání a po deseti dnech jdou Gacyho zatknout k němu domů.

Sedí u televize, popíjí pivo a s policií nespolupracuje. Tvrdí, že se zmizením Roberta nemá nic společného. Když si obstarají povolení k domovní prohlídce, najdou v domě podezřelé předměty.

Místo plné mrtvých dětí

Až když objeví malou místnost, zažijí něco, co je bude provázet do konce života. Prvně je v místnosti přivítá obrovský zápach, v zabahněném prostoru najdou lidskou kost a je evidentní, že ta nemůže patřit deset dnů ztracenému chlapci.

Je jasné, že Gacy toho má na svědomí více. Policisté postupně najdou těla více než dvaceti pěti mužů. Ne všechny se podaří identifikovat, navíc čtyři další muži byli podle Gacyho výpovědi hození do řeky. Mezi nimi i Robert. 20. prosince se Gacy přizná k vraždě Roberta i k dalším zločinům.

Gacy se přizná, že oběti do vody hodil, protože ve sklepě už nebylo místo. Všechny uškrtil, některé umíraly hodinu až dvě. Psychologové navíc zjistí, že muž byl v době spáchání vražd příčetný.

Většina sousedů a jeho známých ale stále nemůže uvěřit, že je John vrahem. Počet obětí se nakonec vyšplhal na 33, Gacy vraždil převážně v noci, mezi lety 1972 až 1978. Jednu oběť zabil, když byl ženatý, zbytek až po rozvodu.

Soud začal 6. února 1980 a přítomen byl i Jeffrey Ringall, který pomohl k jeho dopadení. Ten se před soudem několikrát rozplakal, měl hysterické záchvaty, a jednou se dokonce pozvracel. Gacy to sledoval se netečným výrazem v obličeji. Několikrát se odvolal a tvrdil, že jediným jeho proviněním je, že provozoval hřbitov bez povolení.

Po 45 letech zjistili, co se mu stalo

John Wayne Gacy byl 13. března odsouzen k 12 trestům smrti a 21 doživotí. Datum popravy bylo stanoveno na 2. června toho roku. Vrah ale na popravu čekal dlouhé roky.

Mezitím si krátil čas malováním, s oblibou maloval klauny, hlavně své alter ego klauna Poga, trpaslíky či ostatní sériové vrahy. Několik jeho obrazů se prodalo v dražbě za neskutečné částky.

Ve vězení se snažil prokázat svou nevinu, to se mu ale nepovedlo. 9.května 1994 mu byla po poledni vpravena smrtící injekce. V den jeho popravy se před věznicí shromáždil dav, který když zjistil, že je Gacy mrtvý, vybuchl nadšením.

Dodnes jeho případ stále žije. Kriminalisté stále neidentifikovali mnoho jeho obětí. Letos v říjnu policie pomocí DNA identifikovala Francise Waynea Alexandra.

Jeho rodina si myslela, že před 45 lety mladík odešel z domova a přerušil s ní kontakt. Nyní zjistila, že zemřel rukou sériového vraha.

Zdroj: encyklopedievrahu.cz, idnes.cz, lidovky.cz, denik.cz

Autor: Barbora Turková



Související články