Ptačí dívka: Z psychiatrické léčebny rovnou do cirkusu. S Koo-Koo se nikdo příliš nemazlil

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
koo koo
Zdroj: Profimedia

Vlastním jménem se jmenovala Minnie Woolsey. Ve světě cirkusu se ale proslavila spíše jako Koo-Koo, nebo také Ptačí dívka. Žena narozená v roce 1880 v Georgii přišla na svět s takzvaným Virchow-Seckelovým syndromem, kvůli kterému neměla život nikdy snadný.

Porucha kostí způsobila, že dívka už odmalička velmi špatně rostla. Nakonec zůstala její postava trpasličího vzrůstu. To ale nebylo to jediné, co na ní bylo neobvyklé. Měla zakrnělé ruce a nohy, velmi úzkou tvář a velké oči, nos a ústa protažená do špičky pak připomínaly zobák.

Nebylo tedy divu, že už jako malá od ostatních dostávala přezdívky a jedna z nich se nakonec ujala i v dospělosti, když se stala lákadlem jednoho nevelkého cirkusu: Ptačí dívka, žena, která se narodila napůl jako člověk, napůl jako opeřenec.

Z léčebny do cirkusu

Kvůli svým problémům měla Koo-Koo také mentální postižení. Byla zpomalená a nedokázala se o sebe sama postarat. Proto žila nějaký čas v psychiatrické léčebně. Poznávacím znamením se tam pro ni staly i velmi silné brýle, které ale podle psychologů nikdy nepotřebovala, protože stejně svět sotva vnímala.

Z léčebny dívku v jejím mladém věku odvezl showman, který se jí ujal s tím, že ji angažuje v cirkusu a pomůže jí najít štěstí. Pravda ale byla spíše taková, že ji potřeboval jako lákadlo, díky kterému by jeho show získala vyšší sledovanost. To ale nikomu nevadilo a on si směl Koo-Koo odvézt.

koo koo

Zdroj: Profimedia

Trvalo dlouho, než si dívka zvykla na publikum. Byla vyděšená a nevěděla, co se kolem ní děje. Vždy byla navlečena do kostýmů a byla nucena tancovat v manéži. Diváci ji milovali, čím více ale tleskali, tím více se bála. Trvalo měsíce, než se uklidnila.

Její problémy se zhoršovaly

Koo-Koo po čase začala mít problémy čím dál horší a horší. A to jak s vnímáním světa mentálně, tak i s pohybem.

koo koo

Zdroj: chandoo, Public domain, via Wikimedia Commons

Stávalo se, že jenom seděla a zírala před sebe, byla úplně mimo, i tak ji ale vždy cirkusáci navlékli do kostýmů a donutili ji tančit. A i když byl její výraz nepřítomný, lidé jásali.

Po čase už se ale Koo-Koo nemohla ani udržet na vlastních nohou, dokonce vystupovala v číslech, ve kterých pouze seděla a lidé obdivovali její podivný vzhled.

Muž, který ji tehdy vzal z rukou odborných lékařů, na ní vydělával za každou cenu.

O tom, jak a kdy Koo-Koo zemřela, nejsou přesné informace, existují ale záznamy, že ji přejelo auto v roce 1960. To by znamenalo, že se žena dožila věku 80 let, což je podle odborníků v jejím stavu velmi nepravděpodobné. Skutečná pravda tak zůstává skrytá.

Zdroj: stuf.co.nz, wikipedia.og, weremember.com

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články