GLOSA: Babiš opět obvinil média z toho, že vyhrála pětikoalici volby. Premiérovi pak pogratuloval k prvnímu místu v žebříčku nejhorších lídrů světa

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: Robert Procházka / Právo / Profimedia

Server TN.cz nedávno zveřejnil článek o tom, že premiér Petr Fiala je nejméně oblíbeným lídrem v Evropě. Jenomže text byl vzápětí smazán a lze jej velmi těžce dohledat. Na smazání jen na facebooku upozornilo několik osobností či profilů. Mezi nimi třeba Jan Tománek nebo Andrej Babiš. A právě expremiér na věc upozornil v jednom ze svých videí, v nichž odpovídá na dotazy svých voličů a sledujících.

O tom, že se premiérovi v oblíbenosti příliš nedaří, vyšlo už několik článků. Už loni v srpnu průzkumy ukázaly, že mu lidé nedůvěřují. A teď se to opět potvrdilo.

Podle agentury Morning Consult je na tom náš premiér úplně nejhůř. Andrej Babiš tak na svém facebooku zveřejnil video, v němž na výsledky průzkumu upozorňuje své sledující.

Ptali jste se…

„Ptali jste se mě, proč tenhle článek z TV Nova smazali,“ uvádí hned na začátku videa Babiš. Expremiér konkrétně neuvádí, kdo jej na smazání článku upozornil, a je tak otázkou, zda tento dotaz někdo vznesl, nebo na kauzu chtěl jen upozornit.

Na videu však jako důkaz o vymazaném videu ukazuje několik vytištěných papírů, které mají smazání článku dokládat. Babiš však nepátrá po důvodu smazání článku, zda v něm třeba nebyly nějaké chyby či dezinformace. Smazání původního textu tak zřejmě vnímá jako snahu nepoškodit premiéra a jeho pověst.

„Zkrátka víte dobře, že média vyhrála volby pětikoalici i prezidentské volby Petru Pavlovi. Takže ani tohle není nic nového,“ zní tak odpověď šéfa ANO.

Gratulace, pane premiére

Babiš ještě dodal, že kdyby se něco podobného stalo za jeho vlády, jistě by to byl velký skandál. Závěrem videa pak pogratuloval Fialovi k prvenství mezi nejhoršími lídry světa.

V komentářích Babiše jeho sledující nadšeně podporují a s jeho slovy souhlasí. Kritiky se tak jako obvykle pod jeho videi dočkala jak média, tak i sám premiér Fiala.

Babiš z ovlivňování volebních výsledků média obviňuje dlouhodobě, ačkoliv článek serveru TN.cz přímo s volbami nesouvisí, expremiérovi jeho smazání ale nahrává do karet.

Zvlášť když za dobu zveřejnění článku byl několikrát sdílen na sociálních sítích, kde pak žije vlastním životem. A výhodou i nevýhodou internetového zpravodajství je, že je věčné a je těžké z něj něco trvale smazat.

Pokud tedy médium nevysvětlí změnu obsahu, jeho aktualizaci či úplné smazání, zpochybňování jeho nezaujatosti je více než na místě.

Zdroj: Seznam, Přehledně24, Morning Consult, Facebook

Autor: Anna-Marie MalínkováSouvisející články