Petru Fialovi občané ve srovnání s dalšími světovými lídry důvěřují nejméně, ukazuje průzkum

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Petr Fiala má ze všech sledovaných státníků nejméně důvěry. Podle průzkumů zveřejněných na webu Morning Consult mu důvěřuje méně než třetina Čechů. Web přitom sleduje průběžně celkově 22 světových lídrů. Předseda české vlády dopadl ze všech nejhůř.

„Vláda průzkumy veřejného mínění vnímá, ale nepřeceňuje. Důležité jsou pro ni konkrétní výsledky. Ať už jde o omezování závislosti na dovozu paliv z Ruska, zajištění dostatku plynu na nadcházející zimu, ale i šíření dobrého jména Česka v zahraničí, z čehož následně naši občané těží,“ uvedl jako reakci na průzkum pro TV Nova mluvčí vlády Jakub Tomek.

Podle jeho slov má navíc problémy celá řada evropských státníků. Na druhou stranu je podle mnohých politiků smutné, že se umístil Fiala například i za britským premiérem Borisem Johnsonem, který ve svém úřadu na základě afér z poslední doby za několik týdnů skončí.

Níž a níž

Petr Fiala je součástí průzkumu teprve od ledna letošního roku. Ačkoli si už od začátku vedl oproti jiným státníkům poměrně špatně, tak nízko jako v srpnu prozatím nebyl. Důvodů může být mnoho. Kromě ekonomické krize, s níž vláda podle mínění veřejnosti prozatím příliš neudělala, je pravděpodobně na vině i aféra Dozimetr.

Naopak nejlépe si vedl Petr Fiala v březnu, ani tehdy mu ale nedůvěřovala ani polovina Čechů. Celkově se vyšplhala procenta na číslo 44. „Problém premiéra Fialy je jednoduchý, je to akademik. To znamená, že je to člověk sice hrozně chytrý, ale který vychází z vysokoškolského prostředí,“ říká pro Život v Česku sociolog Vojtěch Bednář.

„Já si nejsem jistý validitou toho výzkumu, protože je otázkou, do jaké míry mu můžeme věřit. Primární věc je ta, do jaké míry dotazovaní lidé toho politika znají a do jaké míry mají představu, kdo to je. Bral bych ho tedy trochu s rezervou,“ uvedl nicméně Bednář.

Okamura hned zareagoval

Výsledky průzkumu neunikly ani řadě českých politiků, kteří ihned využili situace. Například Tomio Okamura velmi rychle zareagoval příspěvkem na svém twitteru, ve kterém neúspěch českého premiéra zdůraznil v několika větách.

„Premiérovi Petru Fialovi důvěřují jeho občané nejméně z lídrů světových demokratických států. Dopadl dokonce nejhůře ze všech. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu společnosti Morning Consult, který zveřejnila TV Nova. Fialovi nedůvěřuje 70 % Čechů. Důvěřuje mu pouze 23 % Čechů,“ napsal.

Je nejasné, jak se bude dále pro Fialu situace vyvíjet a zda důvěra v jeho osobu klesne, nebo se naopak zvýší. Na druhou stranu, premiér je zároveň předsedou strany ODS, která v průběžných předvolebních průzkumech dosahuje stále vysoké podpory. Podle průzkumu agentury Median by ODS volil druhý nejvyšší počet voličů.

Zdroj: Morning Consult, TV Nova, CNN Prima NEWS, Život v Česku, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články