Petr Fiala: I když Rusko zavře kohoutek, Česko o plyn nepřijde

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Petr
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Energetická krize zasáhla téměř každého. S přibližující se zimou se začínají lidé obávat, zda bude k dispozici dostatečné množství plynu. Podle premiéra Petra Fialy jsou však tyto obavy zbytečné a Česká republika je na zimu dobře připravena. Vyplývá to z rozhovoru, který poskytl deníku Právo.

Většinu obyvatel Česka momentálně nejvíc zajímá to, zda budou mít v zimě peníze, aby si mohli zatopit, potažmo zda bude vůbec čím. Konflikt na Ukrajině a s ním spojené sankce vzbuzují obavy, zda k nám bude ještě vůbec proudit plyn z Ruska.

Česko je podle Fialy dobře zásobeno

Premiér v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že se lidé obávat nemusejí. Podle něj je současná vláda připravena i na variantu, že ruský plyn přestane do Evropy proudit úplně.

„Jednak jsme jako stát sami plyn nakoupili za osm a půl miliardy korun, což se stalo poprvé v historii. Přinutili jsme distributory a obchodníky, aby naplnili zásobníky, ty máme naplněné asi z osmdesáti procent,“ řekl podle Novinek Právu.

„Koupili jsme kapacitu v LNG terminálu v Nizozemsku, která pokrývá asi třetinu roční spotřeby plynu. Kombinací těchto kroků zajišťujeme, že kdyby nastal ten nejhorší scénář, lidi budou mít čím zatopit a čím si ohřát vodu,“ doplnil ještě Fiala.

Domácnostem pomůže úsporný tarif

Cena plynu však s největší pravděpodobností i nadále poroste. Pokud by lidé měli problém platit své závazky, mají podle předsedy ODS požádat o příspěvek na bydlení.

K tomu vláda zavedla takzvaný úsporný tarif. V praxi to bude fungovat tak, že stát bude přispívat každé domácnosti na účty za energie, a to fixní částkou. Čím méně tak lidé spotřebují, tím větší část spotřeby jim bude stát dotovat. To by mělo motivovat k větším úsporám. Zákon schválil minulý týden Senát.

Místo progresivní daň z neočekávaného zisku

Nabízí se tak otázka, kde na to stát vezme peníze. Podle Fialy to s největší pravděpodobností nebude díky sektorové dani. Strany ho totiž odmítly už ve svém programovém prohlášení. „Progresivní zdanění už máme, když se podíváme na náš daňový systém,“ vysvětlil Právu.

Místo toho podporuje takzvanou windfall tax, tedy daň z neočekávaného zisku. „Umím si však představit formu solidarity mezi těmi, kdo mají neočekávané zisky v důsledku situace na světových trzích s energiemi, a těmi, kteří jsou nenadále vysokými cenami energií postiženi,“ doplnil dle iDNES na závěr.

Zdroj: Novinky, iDNES, Přehledně24, Senát PČR

Autor: Markéta Mladá



Související články