Povinná helma pro všechny cyklisty? Zachraňuje životy, policisté i záchranáři jsou pro

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Helma na kolo
Zdroj: Shutterstock

Cyklistická helma může člověku v případě nehody zachránit život. Přesto v České republice není pro dospělé jedince povinná. Zákon přikazuje přilbu nosit dětem. Část poslanců by ale v novele silničního zákona ráda zavedla povinnost i u dospělých.

„70–80 % úmrtí, kdy cyklista na sobě přilbu neměl, by se vůbec nemusela stát, kdyby byl helmou chráněn,“ říká v reportáži pro Českou televizi Tomáš Neřold, vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy.

Policisté i záchranáři jsou pro

Mezi 454 oběťmi dopravních nehod bylo v loňském roce 42 cyklistů, z toho 29 bez přilby. Policisté i záchranáři jsou proto pro zavedení povinnosti helmu nosit i u dospělých osob.

„Je to v zájmu bezpečnosti každého z nás. A především na elektrokolech a koloběžkách je to velmi důležité,“ dodává Neřold.

Mnoho lidí v současné době helmu nosí z vlastní vůle. Především lidé v kategorii 55+ ale podle Moravskoslezského deníku se svým zdravím hazardují.

Marketingový ředitel společnosti Rekola Jan Střecha má dojem, že je zavedení ochrany na silnicích nadbytečné. Naopak by ale doporučil helmu lidem na horských kolech například na lesních cestách.

Server Deník pak uvádí, že i u dětí, kde je povinnost přilby jasně daná, až u čtvrtiny z nich dochází k porušování zákona. Střecha poukázal na to, že lidé se nechtějí řídit zákony a nošení přilby by mělo být ponecháno na jejich vlastní vůli.

Proč helmu nenosit?

Se Střechou souhlasí i přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Pavel Pafko.

„Já jsem si v začátku devadesátých let koupil helmu ve Švédsku a byl jsem raritou. Všichni jezdili bez helmy, já ji měl a připadal jsem si trapně. Dnes bych si připadal trapně, kdybych helmu neměl, protože ji všichni mají,“ uvedl s tím, že zákon není nutností.

Situaci podobně komentují i lidé na sociálních sítích, podle kterých neexistuje žádný důvod, proč by helmu vlastně nosit neměli. „Existuje vůbec nějaký validní argument, proč helmu nenosit?“ ptá se uživatel Kocourek.

„Pokud myslíte povinné nošení helmy, tohle platí jen v málo zemích na světě. Já bych spíš uvítal, kdyby cyklisté v Česku jezdili opatrně a podle pravidel, aby nehod bylo co nejméně. Přilba na kolo není prevence bezpečnosti pro všechny, akorát zmírňuje následky,“ komentuje pak situaci Hemi.

Zdroj: Česká televize, Moravskoslezský Deník, Deník, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články