Ceny potravin v ČR rostou nejrychleji z celé EU. Pečivo ale v následujících měsících nejspíš zlevní

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pecivo
Zdroj: Shutterstock

V České republice od začátku války a se zvyšující se inflací ceny potravin rostou nejrychleji v celé Evropské unii. Dokazují to statistiky zveřejněné na webu Eurostatu. Růst cen je vidět na ovoci, zelenině i mase, ze všeho nejvíce ale na cenách pečiva. Ty by nyní měly začít naopak klesat.

Loni v lednu Češi zaplatili za potraviny o 21,6 % více než v tom samém měsíci roku 2015, uvádí iDNES. Server dodává, že evropský průměr byl ale o 6 % nižší.

Hledání viníka je velmi komplikované

Podle hlavního ekonoma ČBA Jakuba Seidlera je hledání viníka za zvyšování cen velmi komplikované. „Tím hlavním je podle mého dvouciferná inflace, která je silnou makroekonomickou poruchou. Umožňuje všem subjektům zvyšovat ceny více, než by bylo za normální situace možné,“ uvedl.

Obrovsky v nedávné době vystřelily například ceny pečiva, které by ale podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly měly ve druhém pololetí letošního roku začít opět klesat.

Už v únoru média informovala o tom, že zdražování v tomto sektoru pokračuje, ovšem ne v takové míře, jako tomu bylo loni.

„Lze očekávat v horizontu několika málo měsíců, že snížené ceny energií, ale i pšenice a mouky se projeví i u pekařů,“ říká Nekula.

Ministr radí nakupovat v akcích

Ministr zemědělství už v minulosti uvedl, že některé obchody cíleně potraviny zdražují. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nicméně na začátku tohoto týdne prokázal, že to není pravda.

Nekula však už dříve vyzval občany, aby nakupovali zboží především ve slevách. Podle jeho slov tím totiž docílí mimo jiné toho, že obchodníci zboží zlevní.

Snížení cen je ovšem již teď při sledování trhu patrné. Podle ČTK jsou v současné době ceny energií, ale také obilí daleko nižší než loni. Česká republika v tuto chvíli prodává 5. nejlevnější pečivo v Evropě. Oproti době před válkou zdražilo sice pečivo o 30 %, nyní by ale měla i podle ekonoma Lukáše Kovandy jeho cena u nás klesat.

Zdroj: Eurostat, iDNES, Přehledně24, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články