Ceny potravin stále rostou. Ministerstva prověří, zda je obchodníci uměle navyšují

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zdenek Nekula
Zdroj: RENATA MATEJKOVA / CNC / Profimedia

Potraviny v České republice stále zdražují, u některých jsou ceny pro lidi už téměř neúnosné. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly někteří obchodníci doslova zkouší, co čeští lidé vydrží. A s tím je třeba podle jeho slov něco udělat.

„Víme, že občany trápí vysoké ceny potravin, velmi aktivně se této problematice věnujeme. Je naším cílem zjistit, jestli je růst cen způsoben pouze nárůstem nákladů, či tam nedochází k tomu, že si chce někdo neúměrně navyšovat své ceny a zisky v celém řetězci,“ řekl podle Novinek v pátek na tiskové konferenci Nekula.

Konec umělému navyšování cen

Ministerstvo zemědělství tak povede meziresortní pracovní skupinu, která se bude věnovat vysokým cenám potravin. K prvnímu jednání se sejde 21. března, informuje portál ministerstva.

Cílem skupiny bude zjistit, zda navyšování cen skutečně souvisí s inflací a cenami energií, nebo zda některé obchody uměle navyšují ceny potravin. Stálou součástí skupiny budou i zástupci ministerstva financí a ministerstva průmyslu a obchodu.

Častější, ale menší nákupy

Ačkoli inflace mírně zbrzdila, iDNES informuje o tom, že ceny většiny potravin se stále drží vysoko, a mnoho jich dokonce stále zdražuje. Například u vajíček cena za poslední rok poskočila o 85 %.

„Skáčeme, jak EU píská. Naši papaláši ale bohužel pro ČR nehnou ani prstem,“ komentuje situaci na facebooku pan Jaroslav. A bohužel nejde jen o vejce, připomíná uživatel Leoš.

Vysoké ceny se týkají také zeleniny, na jejíž ceny nedávno upozornil Karel Havlíček slovy o Fialově leču, nebo také masných a mléčných výrobků a pečiva. O zvyšujících se cenách vypovídají i informace Českého statistického úřadu.

Podle serveru Novinky se celá situace podepsala i na tom, že nyní lidé nakupují častěji, ale méně. „Zákazník nakupuje častěji a nakupuje menší množství. Dříve nakupoval na delší období, tedy méně často s vyšší hodnotou nákupního košíku,“ vysvětlila Renata Maierl, mluvčí Kauflandu.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR, Novinky, Přehledně24, Novinky, Český statistický úřad

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články