Evropa je závislá na dovozu léků z Číny. V České republice přesto chybí i ty základní

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Lekarna
Zdroj: Shutterstock

Evropa je co se týče léků závislá na jejich dovozu z Číny. O nějaké soběstačnosti se sice už dlouhé roky hovoří, cesta k ní je ale podle odborníků stále dlouhá. A bude také velmi finančně náročná.

V Číně a Indii se klíčové přísady do léků vyrábějí mnohem levněji, než jsme v Evropě zvyklí. I z tohoto důvodu je až 70 % léků právě odsud.

„Přibližně 5000 API (substance), které se nyní využívají celosvětově, je výroba z asi 70 % soustředěna v Asii, především v Číně a částečně v Indii. Ovšem ne všechny API se po­užívají všude, existují regionální modifikace,“ vysvětlil Právu Martin Fusek z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

Paracetamol i ibuprofen

Z Asie se do Evropy vozí i základní léčiva, ke kterým patří například paracetamol nebo ibuprofen.

„Není výjimkou, že suroviny pro jeden léčivý přípravek pochází z různých koutů světa nebo že je v různých fázích postupně vyráběn v různých zemích,“ uvedl pro iDNES Filip Vrubel, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem

Závislost na Číně nás v tomto ohledu dělá zranitelnými a podle odborníků je třeba situaci změnit. Jenomže to není vůbec snadné.

A neplatí to jen po nás. Loni v listopadu informoval Zdravotnický deník o tom, že například Německo je závislé na Číně už příliš, a nutně se proto z jejího vlivu v tomto ohledu potřebuje vymanit.

Česko se stále potýká s nedostatkem léků

Česká republika se v posledních měsících potýká s nedostatky léčiv. Nejvíce chybí antibiotické kapky a sirupy pro děti, kromě toho máme ale i nedostatek léků na vysoký tlak či cukrovku.

Ministerstvo zdravotnictví se proto pokouší z ciziny dovážet co nejvíce léčiv, která u nás chybí, situace je ale stále velmi špatná.

„Dřív jsme rodičům silně nachlazených dětí nabídli místo Pamyconu nosní kapky s širokospektrými antibiotiky, ale i ty už došly a nedají se objednat,“ řekl pro iDNES lékárník Marek Hampel.

Situace v České republice je velmi vážná i za stavu, kdy k nám velká část léčiv a látek na jejich výrobu putuje z Číny. V současné době se tak podle odborníků dá o vymanění se z vlivu země jen těžko hovořit.

Zdroj: Novinky, iDNES, Přehledně24, Zdravotnický deník

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články