Dav podporující Peterkovou vtrhl do soudní síně. Veřejnost nechápe, jak se to mohlo stát

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jana Peterkova
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Bývalá novinářka Jana Peterková dostala v úterý u soudu trest za šíření poplašné zprávy během pandemie koronaviru. Peterková opakovaně šířila dezinformace o očkování. Během soudního procesu narušili její příznivci jednání, při němž pak musela zasahovat justiční stráž i policie.

V první kauze byla Peterková odsouzena za poškození dobrého jména k veřejné omluvě a peněžitému trestu. V té druhé za šíření poplašné zprávy nepravomocně k podmíněnému trestu odnětí svobody. To se ale jejím příznivcům nelíbilo.

Do soudní síně ji přišly podle ČTK podpořit desítky sympatizantů, kterým se podařilo vylomit dveře jednací místnosti. Přivolaná policie na místě zadržela dva muže, kteří skandovali fašistická hesla.

Davová hysterie

Celá událost se neobešla bez zájmu veřejnosti. Bývalý kolega Jany Peterkové Jakub Szántó se na twitteru pozastavil nad tím, jak dokázala novinářka vyvolat takové davové šílenství.

„Neuvěřitelné, jak jedna duševně narušená žena, se kterou jsem kdysi pracoval na TV Nova, dokáže svou hysterii rozšířit mezi tolik lidí. Antidemokratická lůza Jany Peterkové se pokusila vtrhnout do soudní síně. Soudní stráž musela povolat posily,“ napsal a zveřejnil i krátké video z události.

A není rozhodně jediný, kdo se k události vyjádřil. „No jo, my tam s ní byli ve stejnou dobu a už tenkrát to byla strašná ale strašná svérázná osobnost… A to já pro ni dělal asi jen jedinej hrubáč a už tenkrát jsem si ji neoblíbil,“ napsal v komentářích moderátor Petr Kumpfe.

K situaci se vyjadřují i politici

Kromě kolegů novinářů a veřejnosti se k situaci na sociálních sítích vyjadřují i politicky angažovaní jedinci. „Doufám, že po tomhle činu, už Peterková nedostane pouze podmínku. Měla by dostat možnost lízat kliky i ve věznici, když už je oblízala v nemocnici,“ napsal senátor Tetína Matěj Hlavatý.

Senátor Václav Láska má zase obavy, kam až může podobné násilné jednání zajít. „Pokud fanatikům projde násilné vniknutí do soudní síně (jak se tomu dnes stalo v kauze Peterková), tak už je to jen krůček k násilným akcím, protože jejich sebevědomí a pocit vlastní nadřazenosti vyletí do nebes,“ uvedl.

„Jak je vůbec možné, že byl takovýto dav vpuštěn justiční stráží do budovy soudu?“ diví se pod jeho příspěvkem jeden z uživatelů.

Další lidé pak doufají, že všichni účastníci ponesou za své činy následky. V opačném případě se totiž veřejnost bojí toho, že se něco podobného bude opakovat.

Zdroj: ČTK, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články