Česko je jednou z posledních zemí, která nemá v zákonech zakotveno fyzické násilí na dětech. Nová iniciativa ve spolupráci s ministerstvy to chce změnit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Smutny chlapec
Zdroj: Shutterstock

Na tiskové konferenci byla na Den dětí představena iniciativa Dětství bez násilí, která si klade za cíl zajištění ochrany dětí před týráním, zanedbáváním a dalšími formami násilí. Ta také protestuje proti jakékoli formě fyzických trestů u dětí. Ministerstvo spravedlnosti navíc už před několika měsíci začalo pracovat na novele zákona, která fyzické i psychické tresty označuje za nepřijatelné.

Česká republika je podle serveru Aktuálně jednou z posledních zemí, ve kterých chybí podobná úprava zákona. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka dokonce před rokem prohlásil, že nepovažuje za chybu, když ve výjimečných situacích uštědří rodiče dítěti pohlavek.

Na to veřejnost reagovala velmi bouřlivě a nejen vzhledem k této situaci se další orgány začaly v posledních měsících zabývat úpravami zákonů, které by fyzické i psychické tresty u dětí zcela vymýtily.

Je to zcela nepřijatelné

Podle Petry Wünschové, ředitelky Centra Locika, se odborníci shodují na tom, že jakákoli forma fyzických či psychických trestů vůči dětem je zcela nepřijatelná.

„Pokud chceme tuto změnu dostat do společnosti, nelze čekat, až na to přijdou jednotliví rodiče. Je potřeba změnu podpořit shora,“ vysvětlila. Podle serveru iRozhlas dnes stále používají fyzické násilí jako výchovný prostředek zhruba dvě třetiny rodičů.

Ministerstvo jedná

V posledních osmi letech zemřelo kvůli násilí na dětech 44 dětí, 799 jich mělo trvalé zdravotní následky, přes 15 tisíc potřebovalo péči psychologa a 3229 dětí skončilo z důvodu násilí v rodině v ústavní péči, píše se na webových stránkách Vlády ČR.

„Nová právní úprava nezavádí postihy rodičů. Jejím smyslem je apelovat na rodiče, aby si sami uvědomili, že je vhodnější používat jiné výchovné prostředky,“ sdělil náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.

Ten doplnil, že novou iniciativu podporuje také ministerstvo práce a sociálních věcí. Členové Výboru pro práva dítěte se k iniciativě jednomyslně připojili. Jako velmi důležitou vnímá tuto spolupráci například i poslankyně Marie Jílková.

„Sama jsem rodič a vím, jak je někdy těžké udržet nervy na uzdě. Nicméně konflikty mezi dospělými také neřešíme fyzickou silou, neměli bychom tedy akceptovat to, že dát dětem facku je normální. Není to normální u dospělých, není to normální ani u dětí,“ uvedla.

Zdroj: Aktuálně, iRozhlas, Vláda ČR, Dětství bez násilí

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články