Babiš podepsal petici za změnu definice znásilnění v trestním zákoníku. Dopady by mohly ovlivnit i Feriho případ

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: Profimedia

Kampaň Chce to souhlas organizací Amnesty International a Konsent se už delší dobu pokouší zasadit o změnu definice znásilnění v trestním zákoníku. Ve středu proto aktivistky sbíraly podpisy na petici, která by mohla pomoci k dalším krokům.

Během happeningu, který probíhal na Malostranském náměstí, si lidé mohli přečíst příběhy žen, které si prošly domácím násilím. Ty se obvykle následně setkaly s nepochopením.

Podle jedné z pořadatelek Ireny Hůlové z Amnesty International je akce mimo jiné určena také politikům. „Poslanci, poslankyně, senátoři a senátorky sem mohou přijít, popovídat si, proč tu nápravu potřebujeme a co oni v tom můžou udělat,“ cituje její slova iDNES.

Už dříve přitom na nedostatečné tresty za domácí a sexuální násilí upozornil pochod iniciativy Bez trestu. Podle Amnesty International v Česku sice slábne názor, že za znásilnění může mnohdy i sama oběť, přesto ho ale někteří stále zastávají.

Zapojil se i Babiš

Mezi ty, kteří petici za změnu definice znásilnění v trestním zákoníku podepsali, patří i Andrej Babiš. „Podporuji změnu definice trestného činu znásilnění. Změna je nutná a musí dát jasně najevo obětem, pachatelům i orgánům činným v trestním řízení, že ne je prostě ne a sex bez souhlasu je a vždy bude znásilnění,“ uvedl na svém twitteru.

Doplnil, že je velmi důležité, aby ženy, děti, ale i muži, kterých se to týká, měli naději, že pachatel, který jim ublížil, bude potrestán a že za znásilnění neodejde s podmínkou.

Na facebooku pak politikovi lidé vzkázali, že konečně udělal nějaký dobrý krok. „Tohle je důležitá iniciativa a jsem rád, když se někdy i shodne opozice s vládními stranami. (I když jen některými),“ napsal pan Otto.

Feriho kauza

Podle Konsentu Když to nechce, tak to nechce je možné, že dopady chybné definice znásilnění se mohou promítat i do kauzy Dominika Feriho. Ten čelí obžalobě ze dvou znásilnění a pokusu o znásilnění.

I proto se na facebooku objevila výzva k ukončení sledování jeho příspěvků. Podle feministického magazínu Druhá směna příspěvky vedou k sekundární viktimizaci obětí znásilnění a šíří mýty o sexualizovaném násilí.

„Každý nechť sleduje, koho chce, a přidává si, jaké příspěvky uzná za vhodné,“ řekl k situaci Seznam Zprávám Dominik Feri, který na svém facebooku zveřejňuje desetiminutové záznamy své obhajoby už od počátku soudu. Ten začal v minulém týdnu.

Zdroj: iDNES, Přehledně24, Chce to souhlas, Facebook, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články