Dominik Feri zveřejnil jména dívek, které jej obvinily. Velká ohavnost, reagoval Kalousek

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Dominik Feri
Zdroj: Renata Matějková / CNC / Profimedia

Dlouho očekávaný soud s exposlancem Dominikem Ferim začal a hned první den s sebou přinesl odhalení jmen dívek, které jej obvinily ze sexuálního násilí. Jména prozradil sám Feri a tento krok byl okamžitě kritizován.

O Dominiku Ferim se dlouho nic nevědělo a ani o něm nebylo od údajného pokusu o sebevraždu slyšet. K soudu dnes dorazil s novou image, rozdával úsměvy a rozhovory. A v jednom z rozhovorů uvedl jména dívek, která proti němu vznesla obvinění.

Některá média následně jména převzala a zveřejnila, což odsoudila na twitteru Světlana Witowská.

Obviněn ze znásilnění nebo pokusu o něj

Kauzu poprvé zveřejnily servery Deník N a Alarm na jaře roku 2021. Po velkém mediálním tlaku Dominik Feri odstoupil z pozice poslance a uvedl, že bude spolupracovat s policií a očistí své jméno.

Byla proti němu vznesena řada obvinění, z nichž některá byla odložena. Policie následně Feriho obvinila a zahájila trestní stíhání v souvislosti se znásilněním nebo pokusu o něj u tří dívek, z nichž jedna nebyla v době činu plnoletá.

Feri podal neúspěšnou žádost o stažení obvinění, po kterém následoval již zmíněný pokus o sebevraždu.

Feri prozradil jména dívek

V dobré náladě předstoupil v úterý Feri před novináře a potvrdil svůj postoj k soudnímu jednání, tedy že je nevinen.

„Z desítek tvrzení zůstaly tři případy, všechno ostatní bylo smeteno ze stolu, jak sprcha, tak stolek, kdy slečna tvrdila, že jsem ji sexuálně napadl. (…) Sprcha mi přijde jako něco silně nespravedlivého. I když to bylo pravomocně odloženo, slečna lže do médií,“ cituje Echo Feriho a ohleduplně vyjmulo jména, která byla zmíněna.

Rozhovory s Ferim probíhaly živě a sledující na sociálních sítích si všimli, že byla zveřejněna jména některých dívek. Dle serveru Echo se má jednat o dívky, které vznesly proti exposlanci obvinění, ale jejich případy byly odloženy.

Deliktní to není, nemorální ano

Vzhledem k faktu, že oběti násilí mají právo na ochranu soukromí a také na ochranu před druhotnou újmou, předpokládá se, že zveřejněná jména se týkají odložených případů.

V opačném případě by totiž Feri měl kvůli svému prohlášení velký problém. I tak by však tento jeho krok soud mohl ovlivnit.

„Zvlášť deliktní to není, ale záleží na tom, jak to vyhodnotí soud. Jestli nebude mít za to, že to nebylo míněno jako zastrašování. V té chvíli bych to asi nedoporučil dělat, ale že by to byl nějaký zásadní problém, to asi taky ne,“ uvedl pro Echo právník Tomáš Sokol.

Zveřejnění jmen dívek odsoudil na svému twitteru například Miroslav Kalousek.

„Přeji mu spravedlivý proces. Zveřejnění jména té dívky ale pokládám za velkou ohavnost. TO za křivé obvinění bych pochopil, kdyby to bylo opravdu vymyšlené, zveřejnění identity ne. Musel vědět, že tím ublíží,“ napsal.

Paradoxně se pod příspěvkem objevilo mnoho lidí, kteří se Feriho zastávali s tím, že když dívky mohly zveřejnit jeho jméno, může tak učinit i on. Objevily se také názory, že dívky si alespoň ponesou následky svého křivého obvinění.

Na tyto komentáře reagoval Kalousek následovně: „Vždyť říkám: TO za křivé obvinění bych pochopil. Zda to bylo křivé obvinění, by musela říct justice, ne on.“

Zdroj: Echo, Přehledně24, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články