Kauza Dominika Feriho pokračuje: V pěti případech nebude politik obviněn, další tři stále vyšetřuje policie

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Feri Dominik
Zdroj: Nextfoto

Kauza bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho postoupila zase o kus dál. Dozorová státní zástupkyně v pondělí odmítla stížnost, kterou podalo pět žen na to, že bylo jejich obvinění vůči Ferimu odloženo. Aktivní tak zůstávají tři obvinění ze znásilnění, za která mu hrozí až 10 let vězení.

Kauza nejmladšího českého poslance, dnes už bývalého, se rozeběhla na jaře loňského roku. Několik žen se svěřilo Deníku N a A2larm, že je měl Feri sexuálně napadat či přímo znásilnit.

Stížnost pěti žen byla zamítnuta

Policie začala případ vyšetřovat letos v březnu. V pěti případech však kriminalisté rozhodli, že k naplnění trestného činu nedošlo, a případ tak odložili. Tyto poškozené ženy s rozhodnutím vyšetřovatelů nesouhlasily a proti rozhodnutí podaly stížnost.

O jejím osudu právě rozhodla dozorová státní zástupkyně Petra Gřivnová. Informace o jejím závěru poskytl webovému serveru Aktuálně mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.

„Rozhodla o zamítnutí stížností jako nedůvodných. Ve věci nebylo možné dovodit naplnění objektivní či subjektivní stránky trestného činu. Státní zástupkyně rozhodnutí policejního orgánu o odložení věci a postup předcházející jejich vydání přezkoumala, a to s výše uvedeným výsledkem,“ vysvětlil.

Podle obhájkyně jednalo zastupitelství necitlivě

Na zprávu okamžitě zareagovala advokátka žen Adéla Hořejší. Ta totiž uvedla, že ona ani její klienty doposud nebyly o rozhodnutí státní zástupkyně informovány.

„Oběti i jejich zmocněnkyně se o rozhodnutí státní zástupkyně, že věc bude odložena, dozvěděly z médií,“ vysvětlila advokátka deníku A2larm. Podle ní by měly být její klientky pod takzvanou ochranou zvlášť zranitelných obětí. Tento postup státního zastupitelství ale považuje přímo v rozporu s pravidly této speciální ochrany.

„Považuji za zcela nepřijatelné, aby státní zástupci zveřejňovali ze spisu informace o obětech, se kterými ještě samy oběti nebyly seznámeny,“ doplnila.

Vyšetřování i nadále pokračuje

Policie tak nadále pokračuje ve vyšetřování třech případů, ve kterých je Dominik Feri podezřelým z pokusu o znásilnění a ze znásilnění. Jedné z obětí navíc bylo v té době 17 let, což je pro exposlance velmi přitěžující okolnost, která by mu mohla zajistit trest ve vyšší trestní sazbě.

Feri od úplného počátku svou vinu odmítá. Přiznal ale, že se někdy choval k opačnému pohlaví negentlemansky, nevhodně či nepatřičně.

V květnu letošního roku byl navíc odvezen do nemocnice s bodnořeznými ranami na zápěstích a na břiše. Většina informací z tisku pak směřovala k závěru, že si poranění způsobil politik sám.

Zdroj: Aktuálně, A2larm, iDNES, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články