Důvěra v politiky klesá. Nejvíce Češi věří Pavlovi, nejméně naopak Fialovi a Pekarové Adamové, ukázal průzkum

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Petr Fiala
Zdroj: RENATA MATEJKOVA / CNC / Profimedia

Z českých politiků nejvíce lidé důvěřují Petru Pavlovi. Velmi vysoko se v průzkumu CVVM dostal také šéf ANO Andrej Babiš. Naopak premiér Petr Fiala se drží u spodní hranice, spolu s ním pak například i šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

59 % českých občanů důvěřuje prezidentu Pavlovi. S odstupem následuje Babiš, u kterého se číslo vyšplhalo na 44 %, tomu ale 53 % dotazovaných naopak nedůvěřuje vůbec. Vysokou důvěru má Tomio Okamura s 35 % lidí, nedůvěry se ale dočkal u 58 % osob.

Řada politiků si pohoršila

Podle České televize u mnoha politiků důvěra velmi klesla. Například Okamura si sice stále stojí poměrně vysoko, oproti poslednímu průzkumu si ale pohoršil o 8 %.

Hodnocení se zhoršilo i ministru financí Zbyňku Stanjurovi či ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi. Ministr vnitra Vít Rakušan si pohoršil dokonce o 11 % a ministryně obrany Jana Černochová o 9.

U prezidenta k lepšímu, u premiéra k horšímu

Oproti svým předchůdcům se důvěra u prezidenta a premiéra velmi změnila. Například v roce 2022 ukázaly průzkumy, že prezidentovi Miloši Zemanovi lidé nedůvěřují, uvedly tehdy Novinky. Pavel ale v současné době dopadl velmi dobře.

Naopak Andrej Babiš měl v době svého premiérování důvěryhodnost velmi vysokou. Jeho nástupce Petr Fiala se ale od samého počátku potýká s nedůvěrou občanů ČR.

Veřejnost s výsledkem nesouhlasí

Podle komentářů na sociálních sítích se spíše zdá, že česká veřejnost v politice nevěří vůbec nikomu. „Já věřím Okamurovi i Babišovi. Ale leda tak to, že to tu dokážou podojit ještě víc než doteď,“ uvedl pan Zdeněk na twitteru.

„Proč lidé věří Pavlovi, který zradil důchodce? Věřil jsem mu a mou důvěru tedy zklamal,“ napsal pro změnu na facebooku uživatel Jan.

„Jak je možné, že Pavel je na 1.místě, když zradil důchodce a spoustu lidí? Jestli podepíše Fialovýmu hnusu ten daňový konsolidační balíček, který okrádá všechny, tak jsme v hajz*u,“ zlobí se i paní Marcela.

Zdroj: CVVM, Česká televize, Novinky, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články