Dle výzkumu veřejného mínění týkajícího se důvěry vrcholným politikům lidé nejvíce důvěřují Andreji Babišovi. Zároveň mu ale více lidí nedůvěřuje

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vydalo závěry šetření týkajícího se důvěry vrcholným politikům na přelomu let 2022 a 2023. Z výsledků vyplývá, že občané politikům spíše nedůvěřují. Největší důvěře se pak těší Andrej Babiš, Tomio Okamura a Miloš Zeman.

CVVM Sociologického ústavu AV ČR provádělo šetření od 11. listopadu 2022 do 9. ledna 2023 a ptalo se 901 respondentů starších 15 let, kteří byli vybráni dle kvótního výběru.

Spíše nedůvěra než důvěra

Vybraným respondentům byl ukázán seznam vrcholných politiků, který obsahoval předsedy stran a hnutí, členů vlády, předsedy obou komor parlamentu a prezidenta republiky.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že u obyvatel více převládá nedůvěra než důvěra v politické osobnosti. Nejvyšší podíl důvěry získali Andrej Babiš, Tomio Okamura a Miloš Zeman.

Oproti předchozímu výzkumu si první dva zmínění polepšili, důvěra v prezidenta zůstala stejná. Zároveň se ale všichni tři potýkají i s velkou nedůvěrou, která je u nich vyšší než důvěra. U prezidenta tento rozdíl činí dokonce 26 %.

Nejhůře dopadla s důvěrou předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, které nedůvěřuje celých 65 %, a naopak důvěru má pouze u 23 % dotázaných.

Na druhém místě, co se nedůvěry týče, skončil premiér Petr Fiala, kterému nedůvěřuje 60 % dotázaných. Oproti minulému šetření si pak s důvěrou pohoršil o 5 % a důvěřuje mu jen 34 % dotázaných.

Na posledních místech, co se důvěry týče, skončili Martin Baxa, Mikuláš Bek, Michal Šalamoun, Zdeněk Nekula, Helena Langšádlová a Vladimír Balaš. Tisková zpráva o výsledcích výzkumu dále uvádí, že tato jména výrazná nadpoloviční většina dotázaných neznala.

Reakce politiků nejsou známé

Na zveřejněný výzkum prozatím zareagoval na svém facebooku pouze Tomio Okamura a setkal se s pozitivními a podpůrnými komentáři od voličů SPD.

„Velmi si vážím důvěry občanů, děkuji za podporu a slibuji, že stejně jako dosud budu nadále ze všech sil pevně prosazovat politický program SPD, jehož cílem je zlepšení života všech našich občanů,“ napsal k výsledkům.

K výzkumu se pak vyjádřil ještě Miroslav Kalousek na svém twitteru.

„To se pak těžko můžeme divit, že tolik lidí naletí každý rok podvodníkům a daří se u nás i tvrzení, že Země je placatá,“ komentoval výsledky s ironií sobě vlastní.

V reakci na jeho tweet pak komentující reagovali zejména na to, že nelze výzkum o 900 respondentech považovat za vypovídající.

Ostatní z politiků se ke zveřejněnému výzkumu nevyjádřili, dokonce ani Andrej Babiš. Ten většinou na průzkumy reaguje, ale po prohraných prezidentských volbách chce prý kariérní detox.

Na svých sociálních účtech změnil svůj status na občan a zahalil se do roušky mlčení. Veřejnost i média tak spekulují, zda se dokonce vzdá svého poslaneckého mandátu.

„Něco se spekuluje, ale nemůžu to říct naplno. Něco takového samozřejmě naznačil, což jsem tak pochopil, i na tiskovce. Ale opravdu nevím, říkám to na rovinu,“ řekl vyhýbavě Aleš Juchelka pro server iDNES.

Situace se nejspíše vyjasní 8. února na sjezdu předsednictva hnutí ANO, kde se budou řešit prohrané prezidentské volby a další působení Andreje Babiše v hnutí.

Zdroj: CVVM Sociologického ústavu AV ČR, Facebook, Twitter, Přehledně24, iDNES

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články