Politický konec Andreje Babiše? Po volbách chce prý kariérní detox. Sázky na jeho vítězství se nevyplatily

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
DomácíKomerční sdělení
andrej babis
Zdroj: Profimedia

Zatímco Petr Pavel se po skončení voleb stal novým prezidentem, je teď otázkou, co bude dál s kariérou Andreje Babiše. Začátkem února bude předsednictvo ANO řešit, proč ve volbách kandidát strany neuspěl. Objasnit by také předseda hnutí měl, kam se chystá dál politicky směřovat.

Jen pár hodin po skončení voleb se objevily spekulace o tom, zda Andrej Babiš v politice úplně neskončí. Podle iDNES úvahy přiživil i politik sám, když v jednom z rozhovorů odmítl oslovení poslanec.

Občan ČR

Na svém twitteru má Babiš v popisu od soboty uvedeno jen „občan ČR“, zatímco většina ostatních politiků se dosud pyšní svými pozicemi. To samé platí i pro jeho facebookový profil. Podle poslance Aleše Juchelky se v hnutí ANO o konci Andreje Babiše mluví, zatím ale není vůbec nic jisté.

„Něco se spekuluje, ale nemůžu to říct naplno. Něco takového samozřejmě naznačil, což jsem tak pochopil i na tiskovce. Ale opravdu nevím, říkám to na rovinu,“ uvedl. Podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka by měl Babiš zůstat poslancem i nadále.

„Byl bych pro to, aby Babiš poslanecký mandát měl,“ uvedl Havlíček. „Měl by si ho nechat, musí se rozhodnout definitivně on,“ řekl podle Novinek. Dodal, že hnutí jasně posílilo a na Babišově roli v čele ANO se tak rozhodně nic nezmění.

„Havlíček moc dobře ví, že bez Babiše by se horko těžko dostali do sněmovny. ANO není politická strana, je to soukromý politický projekt Andreje Babiše,“ myslí si jeden z čtenářů serveru Novinky.

V rozhovoru pro iDNES Babiš uvedl, že je za prohru ve volbách vlastně i rád, protože potřebuje trochu kariérní detox. Na twitteru pak napsal, že šlo o jeho prozatím poslední politický rozhovor a více se k situaci vyjádří až v únoru.

V komentářích se dočkal expremiér kritiky a zdá se, že by mnoha lidem jeho politický konec nevadil. „Bude jen fajn, když o vás nebude slyšet,“ vzkázal mu jeden z uživatelů. Jeden ze čtenářů Novinek si pak myslí, že pokud by Babiš v politice zůstal, měl by začít něco dělat. „Pokud zůstane, měl by začít pracovat. To, co doteď předváděl, je naprostý výsměch občanům,“ uvedl.

Vrať nám naše peníze

Na Andreje Babiše se po volbách snesla velká vlna kritiky i kvůli sázkám, které na něk lidé uzavřeli. Expremiér totiž 26. ledna na svém facebooku upozornil, že by si na jeho vítězství lidé měli vsadit. A jeho výzva podle hlavního bookmakera sázkové kanceláře Fortuna Michala Hanáka vyvolala velký zájem.

„Tweet Andreje Babiše byl rozhodujícím signálem pro spoustu sázejících. Hodinu po zveřejnění toho tweetu jsme zaznamenali nápor tisíců nových registrací, které byly v průměru 40 let plus, a většina sázela na Andreje Babiše. Byly to sumy od pěti set korun do vyšších desetitisíců,“ řekl v neděli ve vysílání stanice CNN Prima News.

Jenomže po Babišově prohře se lidé bouří. Jak ukazuje i příspěvek na sociální síti Ivana Bartoše, lidé chtějí své peníze zpět. „Občas někdo vsadil i částky v řádu desetitisíců. K výhře to nevedlo. Vedlo to ke zhoršení finanční situace některých lidí, kteří mu věří. Pro hlasy cokoliv. Pomáhal lidem, prý. Ale kterým? Co s tím uděláte?“ zeptal se Bartoš Babiše.

Zdroj: Twitter, iDNES, Facebook, CNN Prima News, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články