Volby skončily: Petr Pavel je vítězem a Andrej Babiš uznal porážku. Jeho tiskovku ukončila manželka Monika

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Volby Babis Pavel
Zdroj: Profimedia

Česká republika má novou hlavu státu. Druhé kolo prezidentských voleb nebylo ani zdaleka tak vyrovnané jako to první. Nově zvolený prezident Petr Pavel mluvil ve své řeči o nutnosti řešit problémy jako společenství. Andrej Babiš uznal porážku a pogratuloval svému přemožiteli. Poté, co začal hovořit o vládě, ho však raději přerušila jeho manželka Monika.

Posledních 14 dní bylo ve znamení velmi ostré prezidentské kampaně. Ta se ale stala v sobotu ve 14 hodin minulostí. Češi si tak zvolili hlavu státu na následujících 5 let. Stal se jí armádní generál ve výslužbě Petr Pavel.

Druhé kolo prezidentské volby nebylo tak dramatické, jako bylo to první. V tom totiž nejprve dlouho vyhrával Andrej Babiš, slavil totiž úspěch především na malých obcích. Když se ale začaly připisovat výsledky z velkých měst, procenta si začal sbírat spíše Pavel. Ten nakonec Babiše porazil, a to s těsným výsledkem 35,40 % ku 34,99 %.

V druhém kole zvítězil Pavel s větší převahou

Druhé kolo, které se konalo 27. a 28. ledna, už od počátku vyhrával Petr Pavel. Postupem času si pak jen vytvářel větší a větší náskok, který se nakonec zastavil na 58,32 %. Andreje Babiše tak porazil o více než 959 tisíc hlasů. Pavlův mandát tak považuje mnoho odborníků za velmi silný. Jedním z nich je i Petr Fiala, který o tom promluvil ve svém projevu.

Bývalý premiér nakonec zvítězil v 3 krajích ze 14, a to v Ústeckém, kde získal 54,47 %, Moravskoslezském (53,07 %) a v Karlovarském (50,99 %). Petr Pavel naproti tomu zaznamenal největší úspěch v Praze, kde mu svůj hlas dalo 76,36 % voličů.

Druhé kolo prezidentských voleb se vyznačovalo také velmi vysokou volební účastí. Hlas svému kandidátovi přišlo dát 70,25 % voličů. Podle Českého statistického úřadu se jedná o třetí nejsilnější volební účast v historii České republiky. Uvedl to zpravodajský web Seznam Zprávy.

Pavel chce podporovat lidi, aby spolu více komunikovali

Petr Pavel se ve svém volebním štábu objevil už kolem 14. hodiny, kdy se uzavřely volební místnosti. Na pódium se postavil se svou manželkou i se svým týmem, který mu pomáhal s kampaní.

„Moc vám všem děkujeme. Zároveň bych chtěl poděkovat všem, kteří mě nevolili, ale přišli k volbám, protože tím dali jasně najevo, že ctí demokracii a že jim záleží na tom, jak tahle země bude vypadat,“ začal svůj proslov Pavel.

Ve své řeči mimo jiné uvedl, že existuje velká skupina lidí, kteří jej nevolili. Přesto by byl rád, aby i s těmito občany dokázal najít společnou řeč.

„Je důležité, abychom problémy byli schopni řešit jako jedno společenství. Máme jiný názor na spoustu věcí, ale to neznamená, že jsme nepřátelé. Musíme se spolu naučit komunikovat,“ vysvětlil budoucí prezident.

Babiš uznal porážku, počet voličů ale považuje za úspěch

Naproti tomu Andrej Babiš do svého štábu dorazil až těsně před 16. hodinou a rovnou přednesl svůj projev. Spolu s ním se na pódiu objevila jeho manželka Monika, jeho kolegové z hnutí ANO a jeho předvolební tým.

„Gratuluji panu Petru Pavlovi k vítězství. Uznávám porážku, blahopřeji mu, že se stane příštím prezidentem České republiky,“ řekl podle Novinek neúspěšný kandidát. Ve svém prohlášení se nezapomněl zmínit o současné vládě. „Dosáhli jsme famózního výsledku. Je to více než výsledek Spolu a PirSTANu v minulých sněmovních volbách,“ doplnil.

Monika Babišová umlčela Babiše i novináře

Zřejmě nejzajímavější část tiskové konference nastala, když Andrej Babiš začal narážet na projev premiéra Petra Fialy. „Jsem velice rád, že pan budoucí prezident Pavel nevzpomněl moje jméno v projevu. Toho si vážím. Na rozdíl od jiného pána, který ho vzpomněl třikrát,“ řekl Babiš.

Než však stihl svou myšlenku dokončit, naklonila se k němu jeho Monika a se slovy „Stačí už“ utnula myšlenkový proud bývalého premiéra. „Mám být hodnej?“ zeptal se jí řečnicky před novináři ještě Babiš. Na její pokyn byla pak také ukončena celá tisková konference.

Zdroj: Seznam Zprávy, Novinky, Česká televize, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články