Výsledky voleb překvapily hlavně Nerudovou a potvrdily rozdělení společnosti

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Babis Pavel
Zdroj: Profimedia

První kolo prezidentských voleb je minulostí. Výsledky, které v sobotních podvečerních hodinách zveřejnil Český statistický úřad, mnohé překvapily, rozhodně totiž nebyly tak vyrovnané, jak avizovaly průzkumy. Do druhého kola tak postupuje Petr Pavel a Andrej Babiš. Velmi podobný počet jejich hlasů jen dokazuje rozdělení společnosti. Zatímco třeba většina uživatelů twitteru podporuje Pavla, facebook je spíše „Babišův“.

Volební místnosti se uzavřely 14. ledna 2023 přesně ve 14 hodin. Poté se začaly zveřejňovat výsledky, které mnohé překvapily. Ačkoliv předvolební průzkumy jména tří favoritů trefily, jejich procentní hodnocení odhadnout nedokázaly.

Opačný konec tabulky ale průzkumy dokázaly předpovědět relativně věrohodně. Na čtvrtém místě skončil Pavel Fischer. Tomu průzkum, který zveřejnil například server iDNES s odkazem na TV Prima, přisuzoval 8. ledna 6,4 %, reálně pak získal 6,8 %.

Danuše pohořela, Pavel a Babiš bojovali až do konce

Další v pořadí skončili Jan Bašta s 4,5 %, předpokládalo se 5,4 %, Marek Hilšer s 2,6 %,  přičemž se počítalo s 3,4 %. Výčet výsledků kandidátů pak uzavírali Karel Diviš, který získal 1,4 % namísto očekávaných 1,6 %, a Tomáš Zima s 0,6, jehož výsledek byl odhadován na 1,4 %.

Největší překvapení ale nastalo u Danuše Nerudové a bohužel pro ni se jednalo o překvapení v negativním slova smyslu. Ačkoliv jí poslední průzkumy správně přisoudily třetí místo, místo předpokládaných 22 až 24 % obdržela bývala rektorka pouze necelých 14 % hlasů.

O první místo zápasili bývalý premiér Andrej Babiš a generál Petr Pavel. Zatímco první jmenovaný byl dlouho ve vedení, nakonec zvítězil Petr Pavel, a to s 35,40 %, Babiš obsadil druhé místo s 34,99 %.

Velká města obsadil generál

Důvodem bylo především to, že Babiš slavil větší úspěch v menších obcích, které měly výsledky sečtené rychleji. V těch úplně nejmenších, tedy do 400 obyvatel jej volilo zhruba 38 % lidí. Ve městech nad 50 000 obyvatel zase 43 % lidí volilo Pavla.

Petr Pavel tak nakonec zvítězil v 5 krajích, a to ve Středočeském, v Jihomoravském, v Královehradeckém a Libereckém kraji. Nejvíce volitelů měl v Praze, kde získal přes 51 % hlasů, zatímco Andrej Babiš jen lehce přes 20 %. Ten byl úspěšnějších ve zbylých krajích republiky. Úplně nejvíce hlasů získal v Ústeckém kraji, a to přes 47 %.

Většina kandidátů podpořila Pavla, Zeman Babiše

Po vyhlášení výsledků většina neúspěšných kandidátů vyslovila do druhého kola podporu Pavlovi. Tedy kromě Jaroslava Bašty, který řekl, že nepodpoří ani jednoho ze dvou finalistů.

„Zůstává tu zlo a dostalo poměrně dost, vlastní mediální domy, strany, poslance, chtěl by Lány a Pražský hrad,“ uvedla na tiskové konferenci například Danuše Nerudová směrem k Andreji Babišovi. Toho ale veřejně podpořil například Miloš Zeman.

„Zaprvé jsem řekl, několikrát, že Andrej Babiš má větší politickou zkušenost než Petr Pavel, což je nesporně jeho výhoda,“ řekl Novinkám dosluhující prezident. „Druhým argumentem je fakt, že v drtivé většině civilizovaných zemí není hlavou státu voják, a je třeba přemýšlet o tom, proč tomu tak je,“ doplnil ještě.

Rozdělily se i sociální sítě

Stejně jako je vyrovnaný poměr sil obou kandidátů, podobně vyrovnané jsou reakce na sociálních sítích. Okamžitě po zveřejnění výsledků se tam začaly objevovat rady a názory, proč volit daného kandidáta.

Na sociální síti twitter prozatím „vede“ Petr Pavel. Většina účtů, nepočítáme-li ty členů hnutí ANO, vyzývá, aby lidé ve druhém kole volili právě tohoto kandidáta. „Andrej Babiš je ledacos, ale diplomat, jak tvrdí jeho nový plakát, rozhodně ne,“ napsala například bývalá moderátorka České televize Světlana Witowská.

„Jelikož už jsme řekli, že makaka, zloděje, lháře a stbáka nevolíme, tak je snad jasné, že volíme apoštola Petra Pavla,“ napsala dvojice kněží, která vystupuje na sociálních sítích pod přezdívkou Pastoral Brothers.

„Kritérium předlistopadové minulosti je vyřešeno výsledky 1. kola. Je nezbytné teď hodnotit podle jiných kritérií a tam to v tomto duelu opravdu těžké není. Proto budu volit generála Pavla,“ uvedl Miroslav Kalousek, který se v prvním kole netajil silnou podporou Nerudové.

„Tyhle volby jsou twitter vs. facebook,“ shrnul celkem přesně uživatel Adam Lysek. Na sociální síti facebook totiž sklízí větší úspěch právě bývalý premiér.

Na facebooku se bojí války

„Zase jasná volba Babiš. Nechci válku a ani euro, pokud zvolíte Pavla tak válce se nevyhneme,“ myslí si uživatelka Martina. „Katastrofa… lidi nespokojení s vládou si volí figurku pana Fialy,“ píše pod příspěvkem České televize na adresu generála paní Gabriela.

„Babiš má lepší statut v zahraničí a umí vícero jazyky. A hlavně má dobrý vztah s ostatními prezidenty. A už chci vidět, jak ostatní prezidenti jednají s generálem,“ obává se další komentující.

Už podle těchto protichůdných reakcí lze předpokládat, že druhé kolo bude zřejmě velmi vyrovnané. Jméno nového prezidenta se dozví Češi 28. ledna.

Zdroj: ČSÚ, Česká televize, iDNES, Novinky, Twitter, Facebook

Autor: Markéta MladáSouvisející články