Od 1. ledna vláda vyplácí důchodcům výchovné. Mnoho osob ho doposud ale nedostalo

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
duchodci
Zdroj: Shutterstock

Od letošního roku mají někteří důchodci nárok na takzvané výchovné. Částku ve výši 500 korun ale mnoho lidí stále nedostalo. Podle České televize se to týká minimálně 42 tisíc žen, které v 65 letech přešly z invalidního do starobního důchodu. Stát je nicméně ujišťuje, že o peníze nepřijdou.

Výchovné schválili poslanci ještě za minulé vlády Andreje Babiše, připomíná TV Nova. O jejím vyplácení informovala média už loni v červenci, mnoho osob se i tak dodnes peněz nedočkalo. Od ledna měl důchodcům důchod stoupnout o 500 Kč za každé vychované dítě.

Nemusí se to přitom nutně týkat pouze žen. Cílem výchovného je ocenit zásluhy pečujících osob, jejich úsilí o přínos a výchovu nového přispěvatele do důchodového systému, uvádí Novinky. Zároveň jde podle ministerstva práce o kompenzaci snížení důchodů, které nastalo v důsledku kariérních výkyvů souvisejících s výchovou.

Pro někoho jde o směšnou částku, jiní si ho pochvalují

Někteří důchodci si podle serveru Seznam Zprávy výchovné náramně vychvalují. Ti, kteří vychovali třeba tři děti, pocítí finančně velký rozdíl. Podle mnohých jde ale naopak jen o zanedbatelnou částku, dodává server.

„Sice to není moc, ale v dnešní době člověk takové peníze na zemi nenajde. Nebudu si stěžovat, jsem ráda, že jsme dostali alespoň něco,“ komentuje pro Přehledně24 situaci důchodkyně Jitka z Ústí nad Orlicí. Zato její kamarádka Alena je výrazně nespokojená.

„Když už nám přidávají, měli by to udělat spravedlivě. Můj důchod ani po přidání výchovného za dvě děti není dostatečný na to, abychom s manželem zvládali současnou krizi. Samozřejmě jsem ráda, že nám vláda něco dala, moc se ale nepředali. Vzhledem k současné situaci bych čekala víc,“ říká.

Některým lidem stále nebyly peníze proplaceny

Většina žen si o peníze nemusela nijak žádat a důchod jim byl navýšen automaticky. „Samostatná žádost se týká především mužů, kteří o děti převážně pečovali a již důchod mají přiznaný,“ uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí.

Mnoho osob, které si o peníze zažádaly, se k nim stále nedostalo. Za nevyplacení výchovného podle České televize může pozdní schválení právního předpisu.

„Právní úprava vyšla ve sbírce až 28. prosince, my jsme samozřejmě měli kompletně valorizaci připravenou, tudíž nebylo možné těmto ženám výchovné do lednové splátky zahrnout,“ vysvětluje ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení František Boháček.

Vláda ale tvrdí, že lidé o peníze nepřijdou. Hodlá je posílat důchodcům ve formě doplatků. Podle ministra práce a sociálních věcí bylo výchovné letitou prioritou. Na webu KDU-ČSL Jurečka uvedl, že návrh byl připraven už v roce 2018 a ministerstvo nyní udělá vše pro to, aby bylo výchovné pravidelně a spravedlivě vypláceno všem, kteří na něj mají nárok.

Zdroj: Česká televize, Přehledně24, TV Nova, Ministerstvo práce a sociálních věcí, KDU-ČSL

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články