Marian Jurečka považuje zvyšování daní za nutnost. Část vlády ministra podporuje, Fiala je stále proti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marian jurecka
Zdroj: Profimedia

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka opět promluvil o tom, že je třeba zvyšovat daně. Podle jeho slov jde o nutnost v případě, že vláda myslí vážně konsolidaci veřejných financí. Kabinet Petra Fialy nicméně v minulosti slíbil, že se daně zvyšovat nebudou.

„Nebudeme zvyšovat daně, považujeme to za špatné. Je dobré, když mají lidé a firmy víc peněz. Zvyšováním daní sebereme lidem víc peněz, stát je pak spotřebuje, rozpustí a přerozdělí je jinak. Pro společnost, ekonomiku i stát je lepší, když peníze mají k dispozici lidé a firmy,“ napsal už v květnu na twitteru Petr Fiala.

Proti jeho slovům se Jurečka ale v minulosti několikrát postavil. Že je třeba se vrátit ke zvyšování daní, řekl už v červenci minulého roku, podruhé pak s návrhem na zvýšení alespoň některých daní přišel v listopadu. Naposledy podle Novinek zmínil před středečním jednání vlády, že jde o nutnost.

„Stát musí dokázat více šetřit a musí být úspornější, efektivnější. Musíme se proto podívat na opatření v oblasti úspor. A pokud tedy opravdu myslíme vážně konsolidaci veřejných financí, musíme se podívat i na otázku příjmu, což souvisí i s některými daněmi,“ uvedl ministr.

Část vlády o tom uvažuje

Ačkoli Petr Fiala slíbil, že vláda rozhodně zvyšovat daně nebude, podle České televize už začátkem prosince část vlády o jejich zvýšení uvažovala. Například STAN a TOP 09 s Jurečkou souhlasí. ODS je ale stále proti.

„Opatření, která podpoří příjmovou stranu rozpočtu, tedy nějaké vyšší zdanění, tak o tom se nepochybně bavit musíme,“ uvedl například předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. Podpořil ho i Josef Bernard za STAN nebo Ivan Bartoš za Piráty.

Jurečka podle serveru Aktuálně trvá na tom, že kdo pomoc v České republice potřebuje, tomu by se jí od vlády mělo dostat. V takovém případě je ale třeba finanční situaci státu někde vyrovnat.

Peníze do chřtánu neefektivní vlády

Podle Petra Fialy za ODS musí zůstat daňové zatížení nadále stejné. Daně pro fyzické osoby se podle jeho slov vláda rozhodně zvyšovat nechystá. S jeho slovy sice občané souhlasí, pochval na vládu ale ani díky tomu není příliš.

„Přes 50 % výdělku průměrného zaměstnance skončí ve chřtánu neefektivního státu. Možná bych se nejprve zaměřil na tu efektivnost. Základní pravidlo ekonomie zní, že zvyšování daní nezaručuje více vybraných peněz. Ale to si traktorista, který získal vzdělání možná tak v kostele, asi neuvědomuje,“ napsal někdo v komentářích na Novinkách.

„Pane profesore, že sám tak trochu tušíte, že to není úplně tak, jak píšete. Bureš z nás dělal pitomce, nesnažte se o to samé,“ vzkázal pak Fialovi pod jeho příspěvkem na twitteru jeden z uživatelů.

Zdroj: Přehledně24, Twitter, Novinky, Česká televize, Aktuálně

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články