Jurečka představil Novou zelenou úsporám Light. Má pomoci těm nejchudším

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Jurecka Marian
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Dotační program Nová zelená úsporám je zpět. Tentokrát dostala přízvisko Light a je určena především pro domácnosti nejvíce ohrožené chudobou, tedy seniory, invalidy či lidi pobírající příspěvek na bydlení. Oproti minulé dotaci nyní lidé nemusí mít k dispozici žádnou hotovost, neboť mohou zažádat o zálohy předem.

Ministerstvo životního prostředí, ministerstvo práce a sociálních věcí a Státní fond životního prostředí v pondělí společně spustily nový dotační program, který nese název Nová zelená úsporám Light. Na svém twitteru o tom informoval ministr životního prostředí Marian Jurečka.

Pomoc pro ty nejohroženější

Dotace tentokrát není určena pro většinovou populaci, tak jako tomu bylo dříve, ale je „ušita na míru“ těm nejohroženějším skupinám, tedy seniorům a lidem s nízkými příjmy.

„Pomoc nejzranitelnějším spoluobčanům v období energetické krize a extrémně vysokých cen energií je naší absolutní prioritou,“ uvedl na stránkách ministerstva životního prostředí Jurečka.

Žadatelé podle něj na dotaci dosáhnou velmi jednoduše, a to elektronicky a bez zbytečného papírování. Dalším bonusem nového programu je, že si lidé mohou stavební úpravy provést svépomocí, tedy bez nutnosti oslovit nějakou speciální firmu.

Podle informací z webu Novazelenausporam.cz má dotace tyto podmínky: „Žadatel a všichni členové jeho domácnosti pobírají ke dni podání žádosti o dotaci starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně, nebo v období mezi 12. 9. 2022 a dnem podání žádosti pobírali příspěvek na bydlení.“

Lidé, kteří patří do jedné z těchto kategorií, mohou pořádat o příspěvek na zateplení fasády, stropu, střechy či podlahy. Stát jim také může přispět na výměnu oken či vchodových dveří.

Lidé nebudou potřebovat hotovost

Oproti klasické verzi Zelené úsporám ve verzi Light nemusí mít lidé k dispozici žádnou hotovost. Dotaci lze totiž čerpat pomocí zálohy, a to do výše až 100 procent.

„Nová zelená úsporám Light umožní i lidem bez finančních rezerv zateplit domy tak, aby jim zbytečně neunikalo teplo,“ vysvětlil na webu Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

„Peníze domácnostem vyplatíme předem, do realizace se mohou pustit samy, nebo si najít odborníky. Administrace je jednoduchá, bez nutnosti předkládat projektovou dokumentaci a energetické posouzení budov,“ doplnil ještě Valdman.

Lze požádat o dotaci zpětně

Maximálně budou moci domácnosti čerpat dotaci ve výši 150 tisíc korun. Stát ji bude financovat z Modernizačního fondu. Tam má k dispozici 1,5 miliardy. Ministerstvo životního prostředí tak předběžně počítá s tím, že podpoří kolem 10 tisíc domácností.

Žádosti se budou moci podávat od 9. ledna 2023. Ani lidé, kteří svůj domov už vylepšili, ale nepřijdou zkrátka. Propláceny budou zpětně všechna opatření, která byla realizována od 12. září letošního roku.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR, Novazelenausporam.cz, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články