Jurečka chce snížit podporu v nezaměstnanosti. NERV navrhuje zvýšit daně a pozdější odchod do důchodu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marian jurecka
Zdroj: Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Podle ministra vnitra Mariana Jurečky by se měla snížit podpora v nezaměstnanosti. Ta je prozatím podle jeho slov poměrně štědrá a její snížení by mohlo pomoci státnímu rozpočtu. Národní ekonomická rada vlády (NERV) současně na jednání předložila také dlouhodobě očekávaný plán, jak zbrzdit zadlužení země. A představila kromě Jurečkova návrhu další kroky.

Jurečka svůj návrh na snížení státní podpory vysvětlil podle iDNES jasně. „Abychom lidi motivovali si hledat práci velmi rychle. Pracujeme na tom návrhu a chci, abychom jej dokázali uvést v účinnost třeba v průběhu prvního pololetí příštího roku,“ řekl.

V současné době podpora v nezaměstnanosti znamená pro člověka první dva měsíce nezaměstnanosti 65 % platu, který v průměru dostával v posledním zaměstnání. Druhý až čtvrtý měsíc je to 50 procent této sumy a následně 45 procent. Celková doba, kdy člověk podporu pobírá, je 5 měsíců, připomínají Novinky.

Neřešili nic konkrétně

Podle Jana Procházky, koordinátora NERV, se na poslední schůzce řešila řada návrhů, žádný však nebyl příliš konkrétní. „Šlo o to debatu otevřít a následně v tom pokračovat. Nyní se bude pokračovat na politické úrovni, vydefinují se témata, která jsou průchodná více a méně. Potom dostaneme materiál zpátky a budeme pracovat na konkrétnu,“ řekl podle iDNES.

„Nezaznělo žádné veto k nějakému konkrétnímu návrhu, ale je nutné se o nich bavit dál, rozpracovat je. Víme, že v této situaci nemůžeme opatření dělat tupými škrty, ale opravdu dobře domýšlet dopady na sociálně zranitelné skupiny, domácnosti, obyvatele,“ doplnil Jurečka.

Vyšší daně, nižší důchody

Vláda nicméně na jednání odmítla návrhy NERV na zvýšení daní. Návrh rady podle České televize obsahuje 14 opatření na zvýšení rozpočtových příjmů a 11 opatření na omezení výdajů.  Jedním z nich je právě zvýšení daně z příjmu fyzických osob a také růst spotřební daně na alkohol a tabák.

Na výdajové straně rozpočtu podle médií NERV navrhuje zajistit úspory posunutím věku odchodu do penze a jeho svázáním s očekávanou dobou dožití. Měl by se také zpomalit růst důchodů, uvádí iDNES.

„Doporučení NERV si vážíme. Posloucháme je a diskutujeme s NERV a jeho reprezentanty, samozřejmě odpovědnost je na vládě. Chceme, aby veřejné rozpočty byly konsolidované, abychom nezvyšovali zadlužení. Vláda bude určitě ta doporučení ve své politice zohledňovat,“ uvedl podle České televize premiér Petr Fiala.

Dodal ale, že všechna doporučení si rozhodně vláda neosvojí a právě například zvyšování daní se kabinetu silně nelíbí. Prozatím jediná daň, díky které chce stát rozpočet výrazně ovlivnit, je daň válečná. Díky ní by měl stát vybrat z výroby elektřiny 70 až 100 miliard korun, které chce použít na krytí nákladů na boj s drahými energiemi.

Zdroj: Novinky, iDNES, Česká televize, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články