Fiala po návratu z Kyjeva: Na řadě jsou sankce proti Bělorusku. Pro Ukrajinu byla naše osobní návštěva velmi podstatná

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala volodymyr zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Český premiér Petr Fiala letos už podruhé vyjel osobně na Ukrajinu, aby podpořil tamní lid a prezidenta Volodymyra Zelenského. Společně s ním pak podepsal deklaraci o euroatlantické perspektivě pro Ukrajinu. Nyní po návratu do Čech Fiala promluvil o dalších krocích, které je třeba v rámci války na Ukrajině udělat.

„Jsme v Kyjevě, který i dnes ráno čelil ruským raketovým útokům. Čeká nás řada jednání s ukrajinskými přáteli. Věřím, že přinesou konkrétní výsledky. Ukrajinci bojují nejen za svoji zemi, ale za celou Evropu. Naše podpora musí vytrvat.“ Těmito slovy včera dopoledne Fiala oznámil na twitteru svůj příjezd do země.

Premiér se setkal s prezidentem Ukrajiny na několika společných jednáních a dnes se navrátil zpět do České republiky. Podle jeho slov na Ukrajině lidé silně vnímají českou podporu a to, že dorazil do země osobně, je pro ně velmi důležité, cituje Fialu Česká televize.

Do Kyjeva premiéra doprovodili také vicepremiéři Marian Jurečka a Vlastimil Válek, ministryně obrany Jana Černochová, ministr zahraničí Jan Lipavský, ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr dopravy Martin Kupka.

„Máme zájem prohlubovat s Ukrajinou spolupráci v obraně, dopravě, zdravotnictví a v oblasti energetiky. Je to velká příležitost pro české firmy. Ukrajina se přihlásila k tomu, že pro ně bude vytvářet dobré podmínky, a zároveň máme v zemi dobré jméno a velkou důvěru,“ uvedl premiér na twitteru.

Sankce proti Bělorusku

Po návratu do Čech Fiala prohlásil, že v současné chvíli je třeba zvážit další kroky proti Rusku, ale mimo jiné by se Západ měl zaměřit i na sankce proti Bělorusku, píše server Novinky.

„Rusko je potřeba dostávat do stále větší izolace. Rusko nezmírňuje svou politiku, naopak přitvrzuje. To, co je zvažováno, tak je mimo jiné role Běloruska a zda není potřeba právě tam namířit pozornost. Určité sankce proti Bělorusku jsou, ale není možné, aby Rusko utíkalo ze sankcí prostřednictvím Běloruska,“ míní český premiér.

„Je potřeba si uvědomit, že útoky na Ukrajinu probíhají z běloruského vzdušného prostoru, Bělorusko dodává Rusku zbraně, a mají i úzce propojenou ekonomiku. Musíme to tak vnímat,“ dovysvětlil ministr zahraničí Jan Lipavský.

Prohloubení spolupráce

„Přijali jsme několik deklarací, v jedné z nich se ukrajinská strana přihlásila k tomu, že bude vytvářet podmínky pro české firmy, které chtějí na jejím území podnikat,“ uvedl dále k jednání na Ukrajině premiér podle iDNES.

Následně vyzval velké firmy, které chtějí na Ukrajině působit, aby nabídky využily. Podle ministra vnitra Víta Rakušana by se české společnosti měly podílet mimo jiné na poválečné obnově Ruskem napadené země, uvádí server.

Zdroj: iDNES, Česká televize, Novinky, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články