Napodruhé to vyšlo. Omluva Babiše o zaplacených demonstrantech je konečně v pořádku

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Babis Andrej
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

V únoru letošního roku nařídil soud Andreji Babišovi omluvit se Janě Filipové za svůj výrok o zaplacených demonstrantech. Babiš se sice krátce po rozsudku omluvil, písemná omluva však podle soudu nebyla dostatečná. Filipová tedy oslovila exekutory, kteří udělili bývalému premiérovi pokutu. Babiš se tak nyní omluvil řádně, přesně dle soudem uloženého rozsudku.

Rok 2018 byl velmi turbulentním, a to i pro tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Lidé nespokojení s prací vlády několikrát demonstrovali na náměstích. Předseda hnutí ANO však několikrát prohlásil, že demonstranti nepřišli z vlastní vůle, ale že byli zaplaceni tehdejší opozicí.

Toto tvrzení se dotklo Jany Filipové, která se jedné z demonstrací zúčastnila. Babiše zažalovala a požadovala od něj omluvu. Okresní soud jí dal za pravdu, Babiš se ale odvolal a Krajský soud v Praze rozsudek zrušil. Vše pak nakonec rozhodl Nejvyšší soud, a to ve prospěch Jany Filipové.

První omluvu sám Babiš znevážil

Babiš tak ženě opravdu omluvu zaslal. Zároveň do ní ale připsal své osobní stanovisko. „Přestože s uvedeným soudním rozhodnutím nesouhlasím a budu proti němu podávat odvolání, podvoluji se mu a zasílám vám omluvu předepsaného znění,“ uvedl podle ČTK. Tím ale podle soudu celou omluvu zdevalvoval.

Filipová tak omluvu neuznala a na Babiše kvůli nesplnění soudního rozhodnutí podala návrh na exekuci. „Trvám na tom, aby ta omluva přišla v tom znění, v jakém byla napsaná v rozsudku,“ vysvětlila podle České televize žena.

Druhou omluvu Filipová uznala

Řádné omluvy se tak dočkala až nyní. Dopis, který jí předseda hnutí ANO zaslal, zveřejnila ve čtvrtek na svém facebooku. Je v něm mimo jiné uvedeno, kde všude Andrej Babiš o zaplacených demonstrantech mluvil, tedy na TV Nova, v České televizi a na TV Barrandow.

„Označení demonstrantů za zaplacené a objednané je dehonestující a urážlivé a za toto tvrzení a tímto se omlouvám,“ stojí v Babišem podepsaném dopise. Filipová už bere tuto omluvu jako adekvátní. Vyplývá to alespoň z popisku, který k fotografii dopisu přiložila.

„Vážení a milí přátelé spoludemonstranté, tak jsme se konečně dočkali! Po 4 letech a 3 měsících od prvního vyřčení odporné lži o zaplacených demonstrantech se nám KONEČNĚ tehdejší premiér Babiš za tuto lež řádně omluvil,“ napsala na facebook.

Babišovu prodlevu řešil exekutor

„Je smutnou vizitkou bývalého premiéra, že nedokázal splnit rozhodnutí soudu hned napoprvé a řádnou omluvu na něm musel vymoci až exekutor,“ dodala ještě.

Narážela na fakt, že Babiš má zaplatit 30 tisíc na účet Okresního soudu Praha-Západ. Pokutu mu vyměřil exekutor čtyři dny po zahájení exekučního řízení. Informoval o tom zpravodajský web Seznam Zprávy.

Zdroj: Facebook, ČTK, Česká televize, iRozhlas, Seznam Zprávy

Autor: Markéta MladáSouvisející články