Andrej Babiš čelí exekuci. Znovu se tak bude omlouvat za svůj výrok o demonstrantech z roku 2018

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: TONDA TRAN / CNC / Profimedia

Andrej Babiš se podruhé omluví Janě Filipové za výrok a zaplacených demonstrantech, který pronesl v roce 2018. Už jednou dostal soudem nařízeno se omluvit, což také udělal, jeho omluva ovšem nebyla považována za upřímnou a Filipová na Babiše poslala exekutory. Ten se proto bude omlouvat znovu.

Jana Filipová se v roce 2018 účastnila demonstrace proti tehdejší vládě Andreje Babiše. Politik směrem k demonstrantům prohlásil, že dostali zaplaceno od Petra Fialy za to, aby proti němu ukázali odpor. Soud později nařídil expremiérovi, aby se Filipové, které se tvrzení dotklo, písemně omluvil.

„Přestože s uvedeným soudním rozhodnutím nesouhlasím a budu proti němu podávat odvolání, podvoluji se mu a zasílám vám omluvu předepsaného znění,“ uvedl Babiš ve svém dopise pro Filipovou. Podle soudu ale svými slovy omluvu zdevalvoval.

Čelí exekuci

Jelikož Filipová Babišovu omluvu neuznala, poslala na něho exekutora. „Trvám na tom, aby ta omluva přišla v tom znění, v jakém byla napsaná v rozsudku,“ uvedla. A v současné době to vypadá, že se své spravedlnosti dočká.

„Tak až ve středu mi bylo doručeno vyrozumění o zahájení exekuce, o kterém média již od neděle v podstatě každý den informují,“ napsal Babiš minulý týden na svém twitteru. V dalším příspěvku pak dodal: „Paní Filipové se omluvím i podruhé. Snad již tuto omluvu za upřímnou považovat bude…“

Zdá se, že politik bude muset nakonec poslat skutečně omluvu ve znění, v jakém ji nařídil soud. Pokud by to opět nesplnil, bude nadále čelit exekuci. V případě, že se neomluví, má totiž zaplatit peněžitý trest a Filipová má plné právo na něho exekutora poslat znovu.

O své kandidatuře promluví později

Kromě omluvy paní Filipové má v současné době Babiš plno dalších problémů. Nyní je v karanténě s onemoceněním covid-19, kvůli kterému také podle ČTK zveřejní rozhodnutí o své kandidatuře na post prezidenta později.

Původně měl politik říci, zda bude, nebo nebude kandidovat, už ve středu 26. října. Kvůli nemoci se ale rozhodl o několik dní vyjádření posunout. „Popravdě se teď necítím moc dobře, ráno jsem měl horečku a bolí mě hlava,“ uvedl podle iDNES s tím, že se teď nechce vyjadřovat k žádným vážným tématům.

Zda tak za ANO bude nakonec kandidovat skutečně Babiš, se dozvíme až na konci října. Podle některých spekulací jsou dalšími možnými kandidáty hnutí například Alena Schillerová nebo Martin Stropnický. Babiš i Schillerová ale podle ČTK tyto informace označili za spekulace.

Zdroj: iDNES, Twitter, ČTK, Česká televize, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články